"Пут путује мој јаран, путујем и ја..."

User avatar
dacha od bosne
Тешка џомба
Posts: 8851
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:15 pm
Location: I na Marsu ako treba...

Re: "Пут путује мој јаран, путујем и ја..."

Post by dacha od bosne »

Bejah neki dan u Fužinama (Gorski kotar) i posjetih jednu pećinu (druga najveća u Hrvatskoj). Stvarno fascinantno. Spuštali smo se oko 100 metara dole, a plus postoji još jedan dio (drugih 100 metara dubine) u koji zalaze samo spelolozi i tamo je pronađena rijeka ponornica, a u njoj bijela pastrmka (izgubila pigmente). Elem, još jedna interesantna stvar je da je u blizini te pećine ili ti špilje i kuća Dimnjačara iz Kapelskih kresova, a tu negdje je živio i Riđan. Inače jedino su njih dvojica stvarni likovi iz Kapelskih kresove.
Na celom svetu mi je sve, da živim ne mogu bez nje...
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: "Пут путује мој јаран, путујем и ја..."

Post by Либурнија »

Pa nisu brate jedini stvarni likovi. Jastreb je stvarni lik kao i komandant Ljubo. Ljubo je ustvari Veljko Kovačević, španski borac i tadašnji komandant partizanskog odreda i kasnije 13. Primorsko-goranske brigade o kojoj se tu i radi, pisac knjige "Kapelski kresovi " :D i konsultant pri snimanju. Zdenko Petranovic Jastreb bio je jedan od proslavljenih boraca te jedinice i posmrtno je proglašen narodnim herojem Jugoslavije.
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
dacha od bosne
Тешка џомба
Posts: 8851
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:15 pm
Location: I na Marsu ako treba...

Re: "Пут путује мој јаран, путујем и ја..."

Post by dacha od bosne »

Meni tako rekoše...e sad, ako lažu mene, lažem i ja vas :D
Na celom svetu mi je sve, da živim ne mogu bez nje...
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: "Пут путује мој јаран, путујем и ја..."

Post by Либурнија »

Ne radi se o laganju već vjerovatno o legendi iz naroda gdje prevladava romanticni duh. :D

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/" onclick="window.open(this.href);return false;Вељко_Ковачевић

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/" onclick="window.open(this.href);return false;Зденко_Петрановић_Јастреб

I kasarna u Delnicama je nosila ime po Jastrebu, ono baš dobro znam cojeka bivšeg komandanta te brigade i kasarne. ;) :srbinosm:
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: "Пут путује мој јаран, путујем и ја..."

Post by Либурнија »

Ima tu još nešto zanimljivo oke te brigade u Delnicama. Jedna poznata ličnost bila je tamo komandant tada puka prije 2WW.
Spoiler: show
Image
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
Post Reply