"Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Део форума посвећен ФК Црвена звезда
Locked
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by crazynorth75 »

Intervju, Miodrag Belodedić: Zbog snova se svega odrekao


Razgovarao: Stojan Stamenić

Foto: D. Mijatović

- Dok sam igrao u Beogradu zvali su me Rumunom. Ranije u Bukureštu Srbinom… A poslije dvije decenije me prepoznaju i svojataju, podjednako, na ulicama gradova u Rumuniji, Srbiji, ili bilo gdje u bivšoj Jugoslaviji. To je ono što me čini srećnim – tako je Miodrag Belodedić, osvajač dva fudbalska Kupa šampiona, učesnik Svjetskog prvenstva, juče u razgovoru za Arenu opisao najveći uspjeh karijere.

Image
Miodrag Belodedic trener iz Rumunije

Nije se promijenio. Kao sa postera u sobi djetinjstva: uragan tamnih lokni i oči koje se smiju. Četvrt vijeka od kada je sa Steauom šokirao veliku Barselonu i donio Istočnoj Evropi prvu titulu prvaka Evrope, 22 godine od Zvezdinog Barija, najvećeg uspjeha jugoslovenskog fudbala, Miodrag Belodedić izgleda spremno, taman da istrči na teren. A u jednoj fudbalskoj eri, bio je prototip, sinonim ne samo za odbrambenog igrača, libera, nego disciplinovanog komandanta na terenu.

- Dva finala Kupa šampiona, moj tim nije primio gol za 120 minuta. Nevjerovatno je, pobijediti u finalu na penale - prisjeća se Miodrag, polako siječe tišinu terase restorana hotela Ramada, gdje smo razgovarali.

Sada je koordinator rada mlađih selekcija reprezentacije Rumunije. Doputovao je sa mladom selekcijom, koja večeras gostuje Crnoj Gori.

- Ne putujem stalno sa reprezentacijom, ali rekao sam im nakon žrijeba, ovo putovanje ne propuštam – uz osmijeh govori Belodedić.

Najteža odluka

Koja titula prvaka Evrope Vam je draža, ili donijela više emocija?

- Eh, pa ja sam Zvezdin navijač, bio to prije svega, pa zbog sna o Zvezdinom dresu počeo sam da treniram, sa šest-sedam godina tamo u mom Sokolu, na granici Srbije i Rumunije. Znate, Steaua na rumunskom znači zvijezda, takav tim meni je očigledno bio sudbina. Na kraju sam, radi Crvene zvezde prebjegao, tražio politički azil u eri Čaušeskua, 1988. godine.

Kao igrač Steaue, automatski ste imali i čin vojnog oficira?

- Naravno, bio je to vojni tim, a ogledalo se to i u igri – bili smo radni, disciplinovani, precizni. Bez toga teško da bi mogli do tiule prvaka Evrope.

Koliko je bilo opasno, nakon svega, otići u Jugoslaviju i tražiti azil?

- Bilo je straha. Trebalo je doći do sopstvenog pasoša da bi se prešla granica, što nije bilo lako. Trebalo je objasniti, izmisliti priču o posjeti rođacima u Vršcu, dati detaljne podatke kod koga i kada idem. Na kraju sam bez problema sa majkom prešao granicu.

Sastanak sa Džajom

I našli ste se na Marakani, pred kancelarijom Dragana Džajića!

- Tačna je ta priča, da mu je trebalo nekoliko minuta da se sjeti, shvati sa kim razgovara. „Iz Steaue, aha… I kod nas želiš da igraš?“ Imao sam ponudu Partizana, ali želio sam samo Zvezdu, ona je bila najveći razlog zašto sam napustio Rumuniju, zbog nje sam bio spreman da se odreknem svega u Rumuniji.

Koliko je trajala ta neizvjesnost, do potpisa na „Marakani“?

- Džaja me pitao – „Momak, znam da si igrao finale Kupa šampiona, ali na kojoj tačno poziciji ti igraš“? Odgovorio sam, centralnog odbrambenog, libera… „Aha… Vidiš, baš nam takav treba!“

Dakle, na pravom mjestu, u pravo vrijeme, pravi „poklon“ za Zvezdu…

- Nije bilo jednostavno, postojala je bojazan da se neću moći vratiti pravoj formi nakon godinu dana pauze, zbog suspenzije jer sam bez pristanka Steaue prešao na „Marakanu“. Ali, to su neka druga vremena bila, nije ni bilo pravih ugovora, na nekom poluprofesionalnom nivou – a opet, to je bio nivo dva prvaka Evrope.

Lijepa sjećanja

Kakva sjećanja nosite iz Crne Gore?

- Davno je bilo, sjećam se starog hotela u centru Titograda, ali ipak, u Crnoj Gori sam češći gost. Prije tri godine bio sam na vašem Primorju, sa selekcijom mlađom od 17 godina. Naravno, tu su i prijatelji, bivši saigrači, Marović, Savićević…

Nijeste nikada imali lak posao na gostovanju u Titogradu?

- Nijesu to sjećanja samo na utakmice, teška gostovanja Budućnosti. Zvezda je tu, blizu Podgorice, često bila na pripremama, to su lijepe uspomene.

Koliko često vidite bivše saigrače?

- Često, iznenadili bi ste se – ima sasvim dovoljno prilika. Kongresi, seminari, akcije Saveza, utakmice…

Jeste zamišljali takvo nešto, prije 20 godina na igračkim terenu?

- Ovo je kao logičan nastavak priče svih nas. Dobro je što smo svi i dalje u fudbalu. Na neki način i jako blizu. Imam osjećaj, na Balkanu, kao da je fudbal jedna kuća.

I da li je ostalo bilo šta za čim žalite u karijeri?

- Sjećam se, kada sam na kraju karijere sjeo, i u par minuta „premotavao film“, osjetio sam neopisiv osjećaj, talas sreće. Sve fudbalske snove sam ostvario – zaključuje Belodedić.

Pakao penal-ruleta

Dvaput ste se našli u situaciji, da se finala Kupa šampiona odlučuju penal-ruletom. Kakav je osjećaj, neposredno pred početak prve serije?

- Uh… Nevjerovatna trema, puls udara jako, a pored svega – ako si na listi izvođača, moraš da razmišljaš, donosiš ključne odluke. Koliko jako, na koji način, u koju stranu da šutneš, sa kakvim zaletom… To je ogromna odgovornost, emocije. Kako li je teško onima koji na kraju izgube…

Kuda ide fudbal

U odnosu na vrijeme Vaše igračke karijere, da li fudbal ide u pravom pravcu?

- Nažalost, gledajući naše uslove na Balkanu, posmatrajući gdje su Zvezda i Partizan danas, kako nastupaju u Evropi – daleko je to od onog nivoa. U Rumuniji, opet, klubovi postižu nešto bolje rezultate, a za to je zaslužna pravovremena privatizacija. Bez ogromnih ulaganja, teško da će se situacija popraviti.

Ne strahujte od baraža

Pratite li partije crnogorske reprezentacije u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo?

- Naravno, pa uvijek se kod nas u Rumuniji govori o nekoj selekciji iz bivše Jugoslavije kao primjeru uspjeha. Trenutno su Bosna i pogotovo Crna Gora pravi hit.

Kako vidite šanse naše selekcije da se ipak plasira na Mundijal?

Znam da je teška grupa, da će pored Engleza biti jako teško obezbijediti Mundijal – ali baraž nije nimalo loš epilog. Treba ga shvatiti kao priliku, bez straha ili inferiornosti. Imate pravi tim i sjajne pojedince, vjerujte u uspjeh – poručuje Belodedić.

Mundijal iz snova

Nastupali ste na Svjetskom prvenstvu, kakva sjećanja to nosi?

- Da, na Svjetskom prvenstvu u Sjedinjenim Državama, Rumunija je tada bila odlična. Sasvim posebno takmičenje i spektakl. I naravno, ostvarenje posebnog sna iz djetinjstva. Karijeru ne bih smatrao tako kompletnom, da nijesam igrao na Mundijalu.

Najveći – Piksi, Dejo i Hadži

Koga smatrate najboljim fudbalerom sa kojim ste igrali?

- Piksi Stojković je bio poseban, znate li, uvijek je bio jedini na terenu za koga je djelovalo kao da se komotnije osjeća sa loptom u nogama nego bez nje. Kakva lakoća, preciznost… A vaš Dejo (Savićević), pa on je znao sam da uzme loptu, preuzme odgovornost i riješi meč – i tako danas, pa opet naredne nedjelje. George Hadži je takođe bio poseban…. A bilo je tu sjajnih igrača, perfektnih realizatora, savršenih tehničara, velikih boraca.

http://www.pobjeda.me/2013/09/10/interv ... i9YCNJkPZg" onclick="window.open(this.href);return false;
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
naka
Члан клуба
Posts: 854
Joined: Sat Mar 16, 2013 4:56 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by naka »

možda i najzaslužniji za klempavog. Uvek smo imali atomske navale a pozadi rupa. ne samo da je zakrpio rupu nego je iznošenjem lopte dao jedan novi impuls napadu. jednom je harper napisao "čim sam video Mileta protiv Steaue, znao sam da će da bude fantastičan. On ima pregled igre kao da mu je pogled u loži.

Inače, najtačniji opis Pixija. Komotnije se osećao sa loptom nego bez nje.

kad smo kod bivših vidim da su se iračani usrećili sa Pižonom. vreme je da se povuče iz trenerskog posla (mislim vreme je prošlo odavno)

http://www.b92.net/sport/fudbal/vesti.p ... _id=752140" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Holden
Члан клуба
Posts: 235
Joined: Sat Mar 16, 2013 6:26 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by Holden »

Uopšte ne znam šta se naši guraju u te krajeve čiji fudbal ne prate. Smem da se kladim da je čovek samo upalio wikipediju i pogledao koji je trenutni sastav i samo prt scr i daj medijima kao prozivku.
User avatar
tsva
Члан клуба
Posts: 1776
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:13 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by tsva »

http://sportal.rs/news.php?news=109062" onclick="window.open(this.href);return false;

:nindza: :nindza: :nindza:
“Navijači Zvezde imaju izreku i ona glasi: ‘Zvezda je bolest kojoj leka nema’, i to vam je najveća istina. Što si gori, to su navijači sve privrženiji. To je mazohizam kakvog nema nigde na svetu. Ni ja se po tome ne razlikujem od njih”,-Robi
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by crazynorth75 »

Kondicioni trener Radivoj Radaković napustio OFK-u, nadam se da će mamlazi iz uprave skontati da nam je neophodan i da će ga kontaktirati i angažovati.
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by crazynorth75 »

Zlatko Krmpotić postavljen za trenera OFK Beograda.
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
lucky#13
Члан клуба
Posts: 1734
Joined: Sun May 26, 2013 7:05 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by lucky#13 »

crazynorth75 wrote:Kondicioni trener Radivoj Radaković napustio OFK-u, nadam se da će mamlazi iz uprave skontati da nam je neophodan i da će ga kontaktirati i angažovati.
milinkovic rece da ovaj ide s njim u grcku
User avatar
Limun
Члан клуба
Posts: 203
Joined: Thu Apr 18, 2013 7:04 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by Limun »

Vini Paseko 2 gola za Ameriku sinoc.
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by crazynorth75 »

Danas je rođendan Velikom Dejanu Savićeviću Deji aka Geniju! Jedan megacar, koji se vratio kao igrač u Zvezdu, nek je Dejo legendo sretno još 100 puta bar :ziveli:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3z1-UHPLJUc[/youtube]
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
Ганац
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4719
Joined: Thu May 09, 2013 8:20 am

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by Ганац »

crazynorth75 wrote:Danas je rođendan Velikom Dejanu Savićeviću Deji aka Geniju! Jedan megacar, koji se vratio kao igrač u Zvezdu, nek je Dejo legendo sretno još 100 puta bar :ziveli:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3z1-UHPLJUc[/youtube]
+1!
Moja je krv crvena a put bela,ja sam autentican Ганац.
“Ko zna da ne zna, najviši je; ko misli da zna ograničen je. Ko poznaje svoju ograničenost, nema granica.”
User avatar
Najdoski dr. Ilija
Стара гарда
Posts: 2983
Joined: Sat Mar 16, 2013 4:37 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by Najdoski dr. Ilija »

Жив био легендо! :ziveli:
И на небу том на које идем ја, сија моја Звезда Црвена!
User avatar
dacha od bosne
Тешка џомба
Posts: 8851
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:15 pm
Location: I na Marsu ako treba...

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by dacha od bosne »

Gledam ovaj video, Bog te pit'o koji put, i sav se naježim. Eh, koji smo mi fudbal gledali.

Srećno Dejo Genije :ziveli:
Na celom svetu mi je sve, da živim ne mogu bez nje...
User avatar
Il genio
Стара гарда
Posts: 2241
Joined: Sun Mar 17, 2013 2:47 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by Il genio »

Добро знам који посао радим и не желим да га поредим са вишим државничким инстанцима, али примећујем сличности у раду Вучића и мене. У земљама попут наше сви се разумеју у политику и фудбал. Нас двјица изабрали смо тежи пут за добробит сутрашњице, вршимо тешке захвате данас, одричемо се добити у рукама како бисмо реализовали вишегодишњи пројекат. Обојица верујемо да је здрав систем бољи од ситне тренутне добити. Зато трпимо критике, али смо јачи од њих и храбро ћемо наставити даље.

http://www.zurnal.rs/2013/09/16/mihajlo ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Bol u zelucu...
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by crazynorth75 »

Il genio wrote:
Добро знам који посао радим и не желим да га поредим са вишим државничким инстанцима, али примећујем сличности у раду Вучића и мене. У земљама попут наше сви се разумеју у политику и фудбал. Нас двјица изабрали смо тежи пут за добробит сутрашњице, вршимо тешке захвате данас, одричемо се добити у рукама како бисмо реализовали вишегодишњи пројекат. Обојица верујемо да је здрав систем бољи од ситне тренутне добити. Зато трпимо критике, али смо јачи од њих и храбро ћемо наставити даље.

http://www.zurnal.rs/2013/09/16/mihajlo ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Bol u zelucu...
Kod mene bol nešto niže želudca :mrgreen:
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
Константин
Члан клуба
Posts: 1989
Joined: Sat Mar 16, 2013 10:11 pm

Re: "Весело нам с тобом некад беше" - бивши играчи и тренери

Post by Константин »

http://novosti.rs/vesti/sport.294.html: ... -za-Zvezdu" onclick="window.open(this.href);return false;
Опааа јављају се и потенцијални наследници Славчета :jelenko:
Врста која изумире
Locked