Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Део форума посвећен ФК Црвена звезда
Locked
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

Zvezdi prijava kod FIFE zbog slučaja Milunović!


Predsednik sindikata profesionalnih fudbalera ‘Nezavisnost’ Mirko Poledica izjavio je da će prijaviti Crvenu zvezdu zbog nedopustivog ophođenja prema Luki Milunoviću.

Image
FOTO:STARSPORTFOTO:STARSPORT
Strasti na Marakani nikada ne jenjavaju, nakon što je odbio da potpiše da neće tužiti klub, Milunović je odstranjen iz prvog tima, što je izazvalo novu buru u javnosti.

“Nažalost, o ovome ću morati da obavestim udruženje profesionalnih igrača FIFpro i evropsku komisiju. Ovakve stvari se ne mogu sakriti. Zvezda je ionako na lošem glasu, a diskriminacijom igrača poput Luke Milunovića samo još više šteti svom imidžu“, rekao je Poledica za Naše novine i dodao:

“Taj papir što su igrači Zvezde potpisali oboriv je na sudu ako se pojave svedoci koji će reći da su okolnosti bile takve, da je igračima prećeno da neće biti u takmičarskom pogonu ako ne potpišu. Milunović bi pravdu mogao da potraži i pred redovnim sudom“, istakao je Poledica.

hotsport.rs
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

INTERVJU - Dragan Mrđa: Biću brz i kao penzioner
mozzartsport.com
Kada je prošlog leta stigao na Marakanu da naplati stare dugove, postojala je sumnja koliko će moći da doprinese u borbi za titulu, ali je 30-godišnji napadač sa devet golova i prepoznatljivim brzim trkom ka golu postao jedan od glavnih aduta Slaviše Stojanovića

Image

Stav legendarnog centarfora Crvene zvezde Zorana Filipovića darovao mu je ozbiljnu profesionalnu karijeru, njegove reči stavile su mu preteško opterećenje na u tom trenutku nejaka tinejdžerska pleća. Beše to leto 2002. godine, kada je tadašnji strateg crveno-belih, pomenuti Filipović, u neformalnom razgovoru s novinarima onako spontatno priznao da su za njega pojedini igrači „jednakiji“ od drugih... Tačnije, jedan igrač – Dragan Mrđa.
"Znate, Mrđa nekad ima dug golgeterski post, ali pravo da vam kažem, slab sam na njega. Možda vam ovo deluje smešno, ali podseća me na mene", uz osmeh je prokomentarisao Filipović, strelac 302 gola u crveno-belom dresu.
Tada je bio talenat u punoj snazi, kasnije je lutao od nemila do nedraga, od ruskog Himkija do švajcarskog Siona, suočavao se s operacijama oba kolena, da bi Dragan Mrđa dočekao da se u matični klub vrati uz horske sumnjičave komentare. Bilo je mnogo njih koji su smatrali da su svi vozovi sreće prošli pored stasitog Vrščanina, da je izraubovan i da on ništa, ili skoro ništa, novo ne može da ponudi renovinarom timu crveno-belih.
Danas, kao prvi strelac Jelen Superlige, ozbiljan štih Slaviše Stojanovića u šampionskoj borbi s Partizanom, Dragan Mrđa smirenim glasom, istim onim iz tinejdžerskih dana, u razgovoru za MOZZART Sport kaže da apsolutno ništa ne zamera ljudima koji su se protivili njegovom povratku u Ljutice Bogdana.
"Nemam šta da zamerim ljudima koji možda nisu verovali u mene. Jer iskreno, kada dolazi igrač koji je izašao iz dve teške povrede sumnja uvek mora da postoji. Međutim, ja nisam sumnjao u sebe nijedan odsto, a to je jedino važno. Posle oba hirurška zahvata osećao sam se kao da nisam operisan. I znao sam da mogu da igram na visokom nivou. Došao sam ovde da pokažem da sam onaj stari, da dajem golove. To se i pokazalo tačnim. Drago mi je što sam kritičarima i nekim ljudima pokazao da su grešili. Ali ih ne krivim što su tako razmišljali", poručuje Dragan Mrđa.
Image
Nema redovnog hroničara zbivanja u Ljutice Bogdana koji vam neće eksplicitno reći kako je verovao da će posle staža u prvom timu Crvene zvezde Mrđa napraviti veliku karijeru. Imao je u sebi tu urođenu crtu modernog napadača koji traži najlakši put ka protivničkom golu, ali njegov CV ne vrvi od igranja u klubovima najvišeg rejtinga. Tu su epizode u Lirsu, Zulte Varegemu, Himkiju, Vojvodini i Sionu...
"O tome sam mnogo razmišljao. Nekako u današnjem fudbalu mnogo toga završavaju menadžeri. Da bi došao u pravi klub, potrebno je da imaš pravog zastupnika. U tom trenutku nisam imao takvog. Uvek sam davao sve od sebe na terenu, što mi se vratilo u Vojvodini kada sam postigao 22 gola. Ostaje žal zbog toga što nisam ni minut odigrao na Mundijalu u Africi, ali uspeh je naći se u tom društvu".
Kada je posle pomenute odlične sezone u Vojvodini seo na „zelenu granu“, otisnuo se put Siona. Ali tamo, u zemlji satova i čokolade, život Dragana Mrđe je bio sve samo ne – Švajcarska. Povreda kolena ga je sasekla u ozbiljnom naletu.
"Svesno sam otišao u Švajcarsku posle boravka u Vojvodini... To je liga gde se igra dobar fudbal, praćena u Evropi. Kada napadač tamo postigne 15 ili 20 golova sigurno je da ide u neku od pet najjačih liga Evrope. Tamo sam i dobro krenuo, ali povredio sam se u najgorem trenutku, kada sam bio treći strelac lige sa devet golova. Ispred mene su bili samo Štreler i Fraj iz Bazela. Povredio sam se na sledećoj utakmici, a siguran sam da bi postigao 15 ili 20 pogodaka i otišao u veći klub. Onda se desila i druga povreda... Znate, u fudbalu dosta stvari prođe pored vas, a vi na to ne možete da utičete. Nisam padao u depresiju. Imao sam sreću da sam se posle obe opracije kod doktora Sirgista sjajno osećao. Znao sam da mogu da igram kao ranije".
Zna Dragan Mrđa da bi, pre svega, titulom, ali i individualnim učinkom u ovoj sezoni nadomestio neke mladalačke grehe. Pošto se ni kao talentovan igrač nije mirio s ulogom pukog epizodiste, digao je sidro s Marakane u 21. godini. Iza njega je bila traumatična sezona pod vođstvom Ratka Dostanića u kojoj nije imao minutažu, sećanja iz perioda Zorana Filipovića počela su da blede. Otuda je i prihvatio ponudu Lirsa.
"Nisam voleo da sedim na klupi. Bio sam mlad, i to me je poremetilo. Možda je to bila mala greška jer me je Valter Zenga odmah po dolasku u klub vratio u prvi tim. Sećam se da sam bez priprema odigrao deset minuta na gostovanju u Kuli. To je bila ishitrena odluka, ali kad si mlad praviš greške. Trebalo je da sačekam, da sam sačekao, verujem da bih tada igrao kao što igram sad..."
Image
Spontano vrti glavom kada se priseti odlaska u Lirs, kao što mu se osmeh razvuče na lice na pomen Zorana Filipovića. Nekada veliki napadač imao je zasluge za Mrđinu karijeru koliko i Tomislav Milićević koji je regrutovao kompletnu „klasu 1984“. Popularni File bio je toliko drzak 2001. godine da se ne obazire na Mrđine godine, pa ga je promovisao u punopravnog konkurenta Pjanoviću, Jeliću i Bogdanoviću.
"Sve je počelo na čuvenom omladinskom turniru u Vijaređu. Bio sam najbolji strelac grupnog takmičenja, tamošnje novine su mnogo pisale o meni. Krenuo sam na pripreme kao neko ko je budućnost kluba, talenat, ali sam bio najbolji strelac priprema. Kada god mi se ukazala šansa davao sam golove. To je nateralo Zorana Filipovića da mi pruži šansu. Nije se plašio mojih godina i večno ću mu biti zahvalan na tome. Sa 18 godina sam igrao protiv Lacija pred 60.000 ljudi, zatim protiv tada moćnog Kjeva u Veroni".
Tokom prvog mandata u Ljutice Bogdana za tri sezone postigao je samo sedam golova. Četiri manje nego za prethodnih devet meseci. Mrđa tvrdi da ima logično objašnjenje i da mu kao klincu nije bilo lako da nosi veliko opterećenje.
"Bio sam mlad, neiskusan, nije mi bilo lako. Kvalitet je bio na mnogo višem nivou, a ja sa 19 godina nisam bio 100 odsto koncentrisan na fudbal. Evo, to priznajem! Kako stariš shvatiš da moraš maksimalno da se posvetiš profesiji, pogotovo ovoj našoj. Istina je da nisam postigao mnogo golova, povremeno sam imao utisak da sam odsutan tokom utakmice. Sad sa 30 godina znam gde sam grešio. Ne ponašam se isto sa 30 godina, i mislim da sam sada dosegao neki vrhunac".
Prethodni citat prvog strelca Jelen Superlige može da posluži kao dobra lekcija nekim novim Zvezdinim klincima rastrzanih između želje da dobiju šansu u seniorskom timu i opipljivih ponuda iz inostranstva.
"Navike današnjih klinaca su drugačije od naših. Sećam se da sam po dolasku iz Vršca prvo živeo kod tetke, a posle u hotelu „N“ na Voždovcu. Mnogim igračima iz moje generacije je to bilo prebivalište. Nismo maštali da sa 17 godina odemo u inostranstvo, mada je to u tom trenutku bilo nemoguće. Sad menadžer dođe kod talentovanog momka i doslovce mu kaže: „Ja ću te odvesti u Romu.“ Normalno je onda da mladi igrač dođe u iskušenje da ode. Ali to je pogrešno. Zvezda je pravi klub i kada mladi igrač odigrao dobro otići će u veliki klub. Kada bi se sa 19 godina pojavio neko i postigao 20 golova otišao bi u top pet liga".
Zastao je samo za trenutak...
"Zvezda je ne tako davno bila na nogama i svi su hteli da ostanu ovde. Mogli su da funkcionišu. Samo tada su mlađi igrači ćutali i radili, nisu smeli da vode glavnu reč. Zvezda u ovom trenutku ima nekoliko ozbiljnih klinaca i bilo bi dobro da oni dobiju šansu kao što smo mi svojevremeno. Sad teško je očekivati da neko napravi transfer od deset miliona jer je klub dugo bez titule, u problemima".
Image
Šampionska trka između Zvezde i Partizana već je dobila obrise gladijatorske, epske bitke. Kao u čuvenom rijalitiju „Može biti samo jedan“ očekuje se borba do poslednje kapi znoja i krvi, koja bi, uz povoljan rasplet po crveno-bele, mogla krupnim slovima da upiše aktuelnu generaciju u buduće monografije Crvene zvezde. Suočeni s brojnim problemima, Mrđa i drugovi posmatračima sa strane deluju kao ljudi koji drže sudbinu velikog kluba u svojim rukama i nogama. Teško, preteško breme...
"Otkad sam došao mnogo je problema. Gledali smo da sve to zaboravimo. Zvezda posle dugo, dugo vremena ima tim koji može da osvoji titulu. To je očigledno... Gledamo da sve nedaće stavimo po strani. Vratili smo se Nine, Mijailović, ja, došao je Pečnik... Svojim iskustvom znamo da pomognemo mlađim igračima. Tu smo da porazgovaramo s njima i kada situacija nije dobra. To je naša osnovna prednost i gledamo da to maksimalno iskoristimo. Najviše zbog navijača pokušavamo da se stegnemo i osvojimo titulu".
Usledilo je i naše konkretno pitanje da li mu smetaju gradske priče o tome kako će Crvena zvezda proći kao Rendžers u slučaju da se šampionski pehar ne vrati u Ljutice Bogdana.
"Ja sam od onih ljudi koji uvek gledaju pozitivno na stvari i uvek i u najtežoj situaciji pokušavaju da nađu nešto dobro. Otkad sam došao govorili smo da nam je jedini cilj da se domognemo prvog mesta, sad treba da se održimo na toj poziciji. Neće biti jednostavno. I zato gledam da se koncentrišem na teren. Pogotovo što imam utisak da su drugi klubovi mnogo kvalitetniji i da imaju iskusne igrače Nekada je razlika bila veća. Publika je to prepoznala, vratila se na stadione i drago mi je zbog toga. Mi i Partizan danas mnogo teže osvajamo bodove".
S raspoloženim Draganom Mrđom i Abiolom Daudom Crvena zvezda je vratila kult ubitačnih napadačkih tandema. Da se ne vraćamo u daleku prošlost, ali Zvezda je u bližoj istoriji bila poznata po zajedničkim kreativnim radovima Drulića i Pjanovića, Žigića i Pantelića...
"Dugo u napadu nije bilo efikasnih igrača. Drago mi je što sam se vratio, ali kao što sam rekao u ranijim intervjuima, cilj je samo da uzmemo titulu. Sa strane ćemo ostaviti individualne učinke. Kao klinac sam nenormalno pratio utakmice. Uvek smo imali napadače, specijaliste za derbi. Dok sam bio u omladinskom pogonu sećam se da su Pjanović i Drulić bili fenomenalan tandem. Kasnije, kad sam otišao u inostranstvo, nisam toliko pratio... Drago mi je što Abi i ja sjajno funkcionišemo".
Mada je rekao već da je ljudski i igrački sazreo Mrđa kaže da mu ovo nije najbolja sezona, ali da je period s najvećem specifičnom težinom u karijeri.
"Ona u Vojvodini je bila bolja. Postigao sam 22 gola, ne sećam se kada je poslednjih put neko dao toliko golova. To je moj veliki uspeh, proglašen sam za najboljeg igrača prvenstva. Sve mi se namestilo. Ali opet nije isto igrati u Zvezdi ili Vojvodini. Pogotovo sad kada se tenzija oseća na svakom koraku i kada bi nas svaki kiks udaljio od šampionske titule".
Za navijače Crvene zvezde važnije od statističkog učinka Dragana Mrđe (11 golova) važnije je što iskusni napadač demonstira kvalitet koji je davno uočio iskusni stručnjak, čovek koji ga je trenirao u omladinskoj reprezentaciji – Slobodan Bobi Pavković. On je Mrđu okarakterisao kao napadača koji najlakšim i najbržim putem juriša na suparnički gol.
"Igrač sam koji stalno traži prostor, volim da idem direktno ka golu. Te Pavkovićeve reči su tačne. Mnogi to vide. Iskreno, osećam se i dalje brzim. Imam utisak da ću stalno biti brz. I na terenu i van njega", šaljivo završava Mrđa.
---------------------------------
JANKOVIĆ, BASTA, PEROVIĆ...

Image
Utisak je da je kompletna generacija Crvene zvezde rođena 1984. godine ostala nekako nedorečena. Istina, povrede su, pored Mrđe, omele su i Jankovića, Bastu, Perovića...
"Ne bih rekao da smo ostali nedorečeni. Odigrali smo mnogo utakmica za Zvezdu, napravili solidne karijere. Tada je situacija bila drugačija. Imali smo Jedinstvo iz Uba gde smo za nas odigrali mnogo jakih utakmica. Lakše nam je bilo da se prilagodimo prvom timu Zvezde".
---------------------------------
NA JEDNOJ STRANI JA, A NA DRUGOJ STAM I KOUTO!

Image
Dragan Mrđa u duelu sa Filipom Koutom

Nema dilemu Mrđa kada mu postavite pitanje ko su najbolji štoperi protiv kojih je igrao.
"Bilo ih je mnogo, ali neću zaboraviti kad sam kao 19-godišnjak igrao protiv tandema Kouto – Stam koji su nosili dres Lacija. Znam da sam promenio dres sa Stamom, to je neverovatan osećaj. Imam mnogo dresova kod kuće. Da ih ne bih izgubio, obično to dajem ženinom bratu Goranu da on to čuva i pakuje. Svi su mi kod njega. Kad završim karijeru, biće lepo podsetiti se s vremena na vreme tih trenutaka".
---------------------------------
MOJE JE DA UĐEM U DUEL, SUDIJA TREBA DA PROCENI...

Optužuju te da su te sudije uzele na zub u poslednje vreme. Da stalno padaš i provociraš penale...
"Sudije su tu da procene da li je postojao prekršaj za penal ili ne. Suludo je da se priča o tome da se priča kako stalno padam. Ne vidim problem u tome. Napadač je u većem delu meča u šesnaestercu i kada je brz kao ja, ulazi u te duele, štoperi znaju da zakasne. To rade i napadači širom Evrope".
---------------------------------
BROJKE

7 klubova je promenio Dragan Mrđa tokom profesionalne karijere
12 utakmica je odigrao za reprezentaciju Srbije
2 het-trika postigao je u sezoni 2013/14.
6 golova postigao je u dresu mlade reprezentacije
17 godina imao je kada je debitovao za Crvenu zvezdu
(FOTO: MOZZART Sport, MN Press, Star Sport)

Image
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

Kokeza: Godinama nas uništavali, a sada će Vučić da sredi da Zvezda bude šampion?!
mozzartsport.com
Slaviša Kokeza, potpredsednik Crvene zvezde i bliski prijatelj budućeg premijera Srbije, u opširnom intervjuu za MOZZART Sport govori o optužbama rivala da crveno-beli moraju da osvoje Superligu po političkoj direktivi

Image

Pre ponoćnog novembarskog prevrata u Crvenoj zvezdi o njemu se malo toga znalo. Lik i delo Slaviše Kokeze, aktuelnog potpredsednika crveno-belih, bili su poznati samo redovnim hroničarima malih beogradskih terena pošto je bio napadač Brodarca, jednog od prestoničkih klubova, što bi se reklo, sa dušom. Danas, bar prema rečima onih koji se pozivaju na dobro obaveštene izvore, stav Slaviše Kokeze se i te kako poštuje na Marakani.
Mnogi u njemu vide najuticajnijeg saradnika Dragana Džajića, zatim bliskog prijatelja budućeg premijera Srbije Aleksandra Vučića, čoveka koji ima dovoljno "argumenata" da u bliskoj budućnosti postane važan faktor dešavanja u Ljutice Bogdana... Tokom dosadašnjeg mandata u Crvenoj zvezdi suočio se sa svim problemima koji su u prethodnoj deceniji poput kancera nagrizali nekadašnjeg evropskog i svetskog šampiona... Ne krije da je grešio, ali u opširnom intervjuu za MOZZART Sport Slaviša Kokeza je poručio da pred sobom ima samo jedan zadatak - da u narednih pet godina od Crvene zvezde napravi klub koji će biti redovan učesnik grupne faze evropskih takmičenja. Na naše insistiranje, dotakao se svih aktuelnih tema (između ostalog i slučaja Luke Milunovića, ali i Vladimira Matijaševića, Obegna Regana i Stefana Babovića), uključujući i onu koja najviše zanima široke narodne mase - da li će faktor Aleksandar Vučić biti tas koji će prevagnuti na Zvezdinu stranu tokom šampionske trke s Partizanom?
Možete li nam reći kako tačno je došlo do vašeg angažmana u Crvenoj zvezdi? Dobar deo navijača i javnosti nije bio upoznat s vašim prethodnim dostignućima, pogotovo u fudbalu.
"Od osme do 14. godine igrao sam za mlađe kategorije Čelika iz Zenice. Zbog rata sam prekinuo bavljenje fudbalom, pa sam šest godina kasnije nastavio da igram u Brodarcu, do svoje 35. godine. Radio sam u ovom klubu zajedno s Draganom Ilićem na stvaranju omladinske škole koja radi veoma dobro. Brodarac i danas ima pionire i omladince koji se takmiče u Kvalitetnoj ligi Srbije. Kasnije sam postao direktor Zemuna, u trenutku kada je ovaj klub bio poslednji u Srpskoj ligi, a tu sezonu smo završili na drugom mestu. Pored toga, uspešno sam se bavio svojim poslom, a moja kompanija je bila Zvezdin sponzor u vreme uprave Vladana Lukića. Pomagali smo u skladu s mogućnostima. U jesen 2013. godine, posle formiranja Radne grupe, pozvao me je predsednik Dragan Džajić da mu se pridružim i postanem deo Zvezdine uprave. Taj poziv sam shvatio kao veliku čast i šansu da učinim nešto za svoj omiljeni klub".
Image
Aleksandar Vučić
Poznato je da ste funkcioner Srpske napredne stranke, pa ste i pozvani da govorite na temu sve učestalijih priča o pritiscima s najviših mesta da Zvezda mora da uzme titulu, čak su i neki igrači Partizana direktno ili indirektno optuživali Aleksandra Vučića da utiče na ishod prvenstva.
"Ružno je kada Zvezdu zbog navodnog uticaja politike prozivaju oni koji su deset godina povlašćeni, koji su deo uspeha postigli na osnovu političkog uticaja i povlašćenog položaja u fudbalskoj organizaciji. To je opasna zamena teza koja je neistinita. Posebno je ružan pokušaj da se zloupotrebi ime Aleksandra Vučića u klupskim obračunima. Vučić i ja smo prijatelji, on je zvezdaš, ali tu se završava priča o njegovom uticaju u fudbalu. Od silnih obaveza koje ima u državi Vučić stvarno nema vremena da se bavi fudbalom. Pomaže i Zvezdi i Partizanu koliko mu obaveze dozvole kao državnik i političar".
Možete li uticati na to da se rivalstvo Crvene zvezde i Partizana svede na normalnu meru? Svedoci smo prevelike tenzije i teških replika i u drugim sportovima, a uskoro će, vrlo verovatno, odlučujući večiti derbi.
"Mislim da rivalstvo Zvezde i Partizana treba da bude zdravije, da odnosi dva kluba treba da budu normalniji, kao i da zajedno možemo da pokrećemo mnoge teme koje su od značaja za fudbal. Kada govorimo o sadašnjim lošim odnosima mogli ste da primetite da Crvena zvezda nije ta koja je počinjala sukobe, koja je prebrojavala tuđe sponzore, prozivala članove uprava drugih klubova i gledala u tuđe dvorište. Ako iz Partizana žele da imamo normalne odnose i da se međusobno poštujemo, u Zvezdi kucaju na otvorena vrata".
Image
Kokeza i Nebojša Čović
Pred Zvezdinu upravu i igrače je ove sezone stavljen ogroman pritisak moranja osvajanja titule. Mislite li da bi taj jedan trofej, pa čak i plasman u Ligu šampiona, doneo blagostanje klubu koji je u dugu 50.000.000 evra, koji je decenijama u organizacionom haosu?
"To je naša sudbina i s tim moraju da se nose svi koji su u Zvezdi. I igrači, i Uprava. Naravno da je pritisak veći jer godinama nismo osvojili titulu. Međutim, ko ne ume da se nosi s tim pritiskom, nije za Zvezdu. Za Crvenu zvezdu je plasman u Ligu šampiona dodatna zarada od desetak miliona evra, a Liga Evrope nam donosi oko pet miliona evra. Bez dodatne vrednosti u smislu boljih transfera igrača koje bismo ostvarili jer kada igrači igraju evropska takmičenja njihova vrednost raste. Ne bi Zvezda rešila sve probleme jednom godinom igranja u Evropi, ali bi time počela njena renesansa. Ja bih hteo da budem jasan. Zvezda ne može da posluje pozitivno ako ne igra evropska takmičenja. I tu je osnova svih njenih problema..."
Pa imala je Zvezda šansu da se plasira u Ligu šampiona protiv Dinama iz Kijeva, Glazgov Rendžersa...
"Godinama je Zvezda držana u podređenom položaju tako što je onemogućavana da postane prvak, samim tim gurana u kvalifikacije za Ligu Evrope što je, verovali ili ne, teži put za ulazak u Evropu od kvalifikacija za Ligu šampiona. Tako je Zvezda uništavana. Svake godine bez Evrope dug se povećavao, nervoza je postajala veća, pritisak takođe, a situacija u kojoj se klub nalazio teža. To je bio taj plakleni plan uništavanja Zvezde u kome su učestvovali mnogi državni funkcioneri bivše vlasti. Zato je za naš ulazak u bilo koje evropsko takmičenje početak preporoda. A ulazak u evropsko takmičenje je lakši ako je Zvezda prvak".
Image
U prethodnoj izjavi ste optužili funkcionere bivše vlasti za uništanje Crvene zvezde. Međutim, nas najviše zanima hoće li odgovarati neko iz Zvezdinih redova, neko ko je nedomaćinskim poslovanjem doveo klub na ivicu bankrota? Ima mišljenja da Zvezda samo čudom može da izbegne sudbinu Rendžersa...
"Imam poštovanje za sve ljude koji su vodili Zvezdu u ovoj za nas najtežoj deceniji od osnivanja. Neki su se snašli bolje, neki lošije. Ne želim da opravdam nikoga ko je imao ličnu korist od kluba i ako je bilo takvih, oni treba da odgovaraju. Ali želim da istaknem jasno da su mnoge od tih uprava radile u skoro nemogućim uslovima dominacije Partizana kako u fudbalskoj organizaciji, tako i u državi i privredi. Protiv Zvezde su korišćena sva sredstva, dozvoljena i nedozvoljena, resursi države, potencijalni sponzori su sprečavani da dođu na Marakanu. U takvoj situaciji, dok je Zvezda držana u podređenoj poziciji bez titule, dug je rastao, a neki od tih ljudi iz bivših uprava koji su se borili za klub našli su se na stubu srama. Neki od njih su poslovno uništavani jer su se borili za Zvezdu. To je pošteno da se kaže".
Budite konkretniji: gde vidite Zvezdu za dve, a gde za pet godina?
"Zvezda je za dve godine dominantna u Srbiji, a u narednih pet godina standardni učesnik evropskih takmičenja. To je moja vizija Zvezde".
Šta je konkretno vaša najveća greška tokom mandata u Ljutice Bogdana, a na koji potez ste najponosniji?
"Moja najveća greška je što sam isuviše naivno verovao da su svi ljudi koji su bili deo Uprave tu zbog Zvezde, a ne zbog lične promocije. Hvala bogu, oni više nisu tu. A dolazak Miloša Ninkovića smatram možda našim najvećim uspehom. Doveli smo velikog igrača, pravog lidera našeg tima i velikog čoveka koji je veoma zaslužan što smo sada, posle dve trećine prvenstva, na prvom mestu".


Zvezda se sprema za leto: Stižu Matijašević i Regan, Babović ponovo aktuelan?
mozzartsport.com
Potpredsednik Crvene zvezde Slaviša Kokeza u intervjuu za MOZZART Sport nagovestio svoje želje za naredni prelazni rok

Image

Retko kada se neki klupski čelnik odvaži da pre početka prelaznog roka govori o konkretnim željama, a u intervjuu za MOZZART Sport Slaviša Kokeza, potpredsednik Crvene zvezde, učinio je upravo to, nagovestivši kakvo je njegovo mišljenje po pitanju upražnjene pozicije sportskog direktora, ali i jačanja igračkog kadra.
Naime, od odlaska Zorana Stojadinovića s Marakane, Zvezda nema sportskog direktora, pominjalo se nekoliko imena, između ostalih i Vladimir Matijašević, nekadašnji igrač crveno-belih i aktuelni direktor kruševačkog Napretka, a Kokeza je potvrdio da je upravo on njegova najveća želja.
"U Zvezdi treba da ima mesta za bivše igrače, posebno za one koji su po završetku sportske karijere postigli poslovne uspehe. Veoma poštujem i cenim i Pantelića, i Matijaševića, i Krupnikovića. Verujem da bi za svakog od njih bilo mesta u klubu. S Matijaševićem imam dnevnu komunikaciju. I ne krijem da bih voleo da ga vidim na Marakani od leta", pohvalno se izrazio Kokeza o sportskom direktoru kruševačkog Napretka.
Image
Vladimir Matijašević
Kada su u pitanju pojačanja u igračkom kadru, potpredsednik Zvezde je na pitanje na pitanje da li u Superligi postoje fudbaleri koji su po njegovom ukusu opet konkretno odgovorio:
"Postoje. To su Regan iz Napretka i Stefan Babović iz Voždovca."
Obeng Regan (19 godina) je od 2012. u Kruševcu, odakle je stigao iz rodne Gane, i igra veoma zapaženu ulogu u timu Nenada Lalatovića, pretežno na poziciji zadnjeg ili centralnog veznog. O Baboviću se, s druge strane, sve zna: nekadašnji prvotimac Partizana i letos se pominjao kao pojačanje Zvezde, ali su, prema nezvaničnim informacijama, navijači crveno-belih stopirali taj transfer, pa je dugokosi 27-godišnji vezista potpisao za Voždovac.

Image


Стојановић: Спартак тешко губи, Лазовић под упитником

4 апр, 2014
Тренер Црвене звезде Славиша Стојановић рекао је да његову екипу очекује незгодно гостовање Спартаку у Суботици, али да верује како ће црвено-бели забележити 12. узастопну првенствену победу.
Image
(ФОТО: Н. Неговановић)
– Одлазимо Спартаку, а они веома тешко губе. Примају мало голова, имају пет ремија у шест кола и ради се о веома тврдој екипи. Биће нам потребно стрпљење и одговорност у игри. Морамо да искористимо све што нам се понуди. Надам се да ћемо поновити игру из меча против Вождовца и делимично Доњег Срема – рекао је Стојановић на конференцији за новинаре на стадиону црвено-белих.
Тренер Звезде додао је да још не зна да ли ће играти Дарко Лазовић, сигурно ће одсуствовати Новак Мартиновић, док се Јован Крнета враћа у форму.
– Крнета полако враћа у такмичарски ритам после повреде, док ће Мартиновић сигурно пропустити сутрашњи меч. Лазовић није тренирао претходних дана због температуре, али се сада осећа боље. Видећемо каква ће бити ситуација вечерас – навео је он.
На питање новинара да ли је упознат са чињеницом да је Звезда изгубила последња два меча у Суботици, Стојановић је рекао:
– Нисам гледао те мечеве, али знам за те податке. Не знам колико то може да се пореди са сутрашњом утакмицом јер они имају други тим и тренера. Чуо сам да је терен мање травнат, али то је фудбал и морамо да се прилагодимо – закључио је Стојановић.
Одбрамбени фудбалер Звезде Дејан Келхар рекао је да екипа мора да сведе грешке на минимум.
– У сваку утакмицу улазимо са истим циљем, па и ову. Знамо шта нас очекује, чуо сам од саиграча да је Спартак тврда екипа. Не смемо да дозволимо киксеве у одбрани, а било их је у претходним утакмицама, па их противници нису казнили. Ипак, сматрам да одбрана почиње од напада – поручио је Келхар.
Утакмица 22. кола Суперлиге између Спартака и Црвене звезде игра се сутра од 15.30 у Суботици.

Image
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
Ганац
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4719
Joined: Thu May 09, 2013 8:20 am

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by Ганац »

Neće Barsu, žele Zvezdu: Navijači Spartaka traže crveno-bele na otvaranju stadiona

http://www.telegraf.rs/sport/1017949-mo ... e-stadiona
Moja je krv crvena a put bela,ja sam autentican Ганац.
“Ko zna da ne zna, najviši je; ko misli da zna ograničen je. Ko poznaje svoju ograničenost, nema granica.”
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

Genk hoće Darka Lazovića!
mozzartsport.com
Belgijski klub već neko vreme snima najboljeg igrača Crvene zvezde, a interes je potvrdio i Lazovićev menadžer Bojan Ostojić

Image

Prošlog leta su Luka Milivojević i Aleksandar Mitrović kao velike zvezde otišli iz Srbije u Belgiju, a u narednom prelaznom roku bi njiihovim stopama mogao da krene najbolji i najvredniji igrač Crvene zvezde Darko Lazović. Samo što ovoga puta nije u pitanju Anderleh, već Genk.
Veliki broj belgijskih medija piše da je Genk ozbiljno zagrizao za kupovinu Lazovića narednog leta. O Lazoviću se piše kao o najtalentovanijem Zvezdinom fudbaleru koji je još ranije trebalo da obezbedi inostrani angažma, ali ga je građenju internacionalne karijere usporila teška povreda kolena. Od povratka na teren ovog proleća, skauti Genka intezivno prate Lazovićeve igre, a nedavno ga je na Marakani lično posmatrao i tehnički direktor Ginter Jakob.
Interes Belgijanaca za tamošnje medije je potbrdio i njegov menadžer Bojan Ostojić.
"Genk dobro poznaje Lazovića i uskoro će intenzivirati kontakte", rekao je Ostojić.
Prošle sezone neposredno pre povrede, za Lazovića se interesovao i Briž, pa je očigledno da u Belgiji cene kvalitete brzonogog Čačanina.
Konkretne cifre o visini transfera se ne pominju, ali podsetimo da su u Ljutice Bogdana leta 2012. godine, a na insistiranje Roberta Prosinečkog, glatko odbili 4,5 miliona evra koliko je nudio Red Bul Salcburg.
pretpostavlja se da bi klub sa Marakane ne bi pristao na ništa zadovoljna sa ponudom oko tri miliona evra.
Genk se prethodnih godina pokazao kao sjajna odskočna daska mladim fudbalerima za velike klubove, pa su partijama na Kristal Areni za unosne ugovore izborili Kristijan Benteke, Tibo Kurtoa, Kevin De Brujn...
Rekordan klupski transfer je bio kupovina Ilombea Mboja iz Genta prošlog leta za četiri miliona evra, pa možda Lazović,poput Mitrovića u Anderlehtu, sruši i klupski rekord u visini transfera.

Image

08.04.2014
Павићевић - Сви на Маракану!!!
Пред утакмицу са Чукаричким, репрезентативац Црне Горе пожелео је да Црвена звезда и тим са Бановог Брда одиграју меч пред пуним трибинама.

Image
Саво Павићевић
Сусрет лидера првенства и трећепласиране екипе у најави наговештава узбудљив меч у коме црвено-бели као и у претходна 22 кола имају само један циљ - победу.

- Дуел са Чукаричким биће моја пета утакмица на Маракани у Звездином дресу. И сваки пут осетим исти адреналин као на дебију против Јавора. Изаћи пред пун стадион навијача који те бодре је непоновљив осећај. Позивам их да и у суботу испуне трибине и да нам помогну да заједно прескочимо још један степеник ка коначном циљу. Надамо се да ће ово бити наша сезона и позивам све Звездаше да дођу на Маракану и бодре нас - рекао је Саво Павићевић.

Искусни дефанзивац респектује наредног ривала и пун је хвале за појединце из тима Владе Милојевића.

- Играмо са трећепласираним тимом првенства и екипом која се бори за излазак у Европу. Знамо да нас не очекује лак задатак јер је Чукарички одлично организован клуб, добро вођен и да у својим редовима има одличне појединце. Сматрам да су потпуно заслужено високо пласирани на табели. На нама је да им одговоримо још већом жељом и да максимално агресивно уђемо у меч. Зимус ми је један од највећих мотива за долазак на Маракану био освајање трофеја са Звездом. Мислим да ми играчи, још увек нисмо свесни колико би нам освајање првог места значило - истиче командант одбране најтрофејнијег српског клуба.

Од његовог доласка у Црвену звезду одбрана делује доста сигурније, црвено-бели су непоражени, а уз то Павићевић и Келхар неретко представљају опасност за противничке одбране приликом прекида.

- Притисак је огроман. Правимо грешке које на срећу до сад нису имале велике последице. Напредујемо из кола у коло, причамо, срађујемо одлично и све смо бољи. Очекујем да највише пружимо када буде било најпотребније. Црвена звезда у свакој утакмици игра нападачки, самим тим ми из одбране стојимо високо и имамо велику одговорност. За сада је добро, али понављам, биће још боље - оптимиста је црногорски репрезентативац који још истиче да повећање бодовне предности подиже њему и његовим саиграчима самопоуздање и сигурност пред наредне изазове. И ништа више од тога.

- Генерално, бод или три су иста предност, све стаје у један меч. Трудим се да задржим фокусираност само на први следећи дуел, али признајем да ми дерби прође кроз главу. Идемо корак по корак, још три утакмице нас очекују до окршаја са вечитим ривалом. За нас играче из Србије важи правило да ако ниси играо дерби као да се ниси бавио фудбалом. То је наш највећи фудбалски празник. Има још доста да се игра до 26. априла, а да бисмо са предношћу отишли на меч са комшијама потребно је да победимо у наредна три сусрета. Верујем да имамо квалитет за такав подвиг и још једном позивам све навијаче да нас подрже. Са њима је све много лакше - сви на Маракану - порука је искусног дефанзивца.

http://crvenazvezdafk.com/vesti/najvazn ... 21%21.html" onclick="window.open(this.href);return false;
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

ANALIZZA: Zvezdina bitka za licencu
mozzartsport.com
Kako je redakciji MOZZART Sporta potvrđeno iz više izvora, od ljudi koji su imali „čast“ da se rvu sa disciplincima evropske kuće fudbala, najtrofejniji srpski klub opet bi mogao da se provuče na teškom ispitu u Nionu. Ipak, bojazan pojačava činjenica da je Crvena zvezda pod uslovnom kaznom, a ima još indicija da bi naredni korak UEFA mogao da bude poguban za srpski fudbal. I to baš u trenutku kada je blizu Ljutice Bogdana davno izgubljeni trofej namenjen prvaku Srbije!

Image

Svakog proleća priča o dokumentaciji neophodnoj da Crvena zvezda – klub izujedan od nagomilanih dugova – dobije evropsku licencu, ima epske razmere. Redosled događaja je do sada bio dobro poznat – prvo se pojavi vest o tome da crveno–belima preti „škartiranje“ sa međunarodne scene zbog nagomilanih dugova prema bivšim igračima i trenerima. Zatim rođeni pesimisti plasiraju tezu kako je đavo konačno došao na svoje, a na posletku brojna rukovodstva giganta s Marakane uspevaju u „minut do 12“ da reše problem. Otuda smo namerno u prethodnoj rečenici stavili odrednicu „do sada", jer je UEFA pre nekoliko dana prvi put na zvaničnom sajtu Crvenu zvezdu apostrofirala kao klub koji ne poštuje finansijski fer-plej, te da mu preti ozbiljna kazna.
I to baš u trenutku kada je blizu Ljutice Bogdana davno izgubljeni trofej namenjen prvaku Srbije, kada su navijači počeli da osećaju miris spektakla mečeva u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Naravno, saga o Zvezdinoj licenci dobila je, s pravom, ogroman medijski prostor, a iz brojnih spekulacija izdvojila se ona po kojoj do 30. maja i konačne odluke UEFA Crvena zvezda mora da pronađe pet miliona evra kako bi zapušila urgentne „rupe“.
Međutim, kako je redakciji MOZZART Sporta potvrđeno iz više izvora, od ljudi koji su imali „čast“ da se rvu s disciplincima evropske „kuće fudbala“, aktuelni čelnici crveno-belih mogli bi da se provuku i s petostruko manjom sumom. Ipak, bojazan pojačava činjenica da je Crvena zvezda pod uslovnom kaznom, kao i da je leta 2012. novčano kažnjena sa 50.000 evra, odnosno da bi naredni korak UEFA mogao da bude poguban za srpski fudbal...

GREŠKA ILI NERAD?
Image
Iako je aktuelni saziv Uprave već oprao ruke od odgovornosti za alarmantnu situaciju navodima da su dugove napravila bivša rukovodstva (izjava Ivice Tončeva, prim. aut.), uopšte nije zanemarljivo pitanje – da li su odgovorni iz Ljutice Bogdana napravili administrativnu grešku?
Šta to konkretno znači? Prema našim saznanjima, UEFA ima sedam osnovnih kriterijuma (vidi tabelu) koje mora da zadovoljava svaki klub ako želi da dobije licencu za evropska takmičenja. Prvi i najvažniji nosi radni naslov: „Iskrenost u dokumentaciji“. Dakle, prema pravilima evropske kuće fudbala, klub je dužan da matičnom savezu dostavi papire koji dokazuju da su postignuti sporazumi sa svim poveriocima, što garantuje da klub ispunjava uslove za dobijanje licence. Sve to potom pregledaju činovnici revizorske kuće „Prajs Voterhaus Kupers“, akreditovani od strane UEFA.
Navijači crveno-belih do konačne odluke mogu samo da se nadaju da čelnici njihovog kluba nisu „sakrili“ prave podatke i dugove. U suprotnom crveno-beli bi mogli da dožive sudbinu mađarskog Đera koji pre dve godine prognan s velike scene Starog kontinenta, jer nije prikazao dug prema jednom bivšem igraču od „samo“ 50.000 evra. A koliko je Crvena zvezda u nezavidnoj situaciji, najbolje ilustruje činjenica da su i pored ovlašćene revizorske kuće predstavnici UEFA tokom marta boravili u Beogradu kako bi lično pročešljali Zvezdine papire, što ukazuje da imaju određenu sumnju u njihovu verodostojnost. Baš u tom periodu pojavila se „afera Asamoa“, kada je napadač iz Gane putem Tvitera poručio da ga je Crvena zvezda prevarila.
Druga administrativna greška odnosi se na sporost pojedinih, ili bolje rečeno glavnih klupskih operativaca. Na prethodnoj sednici Upravnog odbora razgovaralo se o radu generalnog sekretara Miodraga Zečevića koji će u slučaju najcrnjeg raspleta sigurno biti označen kao glavni krivac, što je MOZZART Sportu potvrđeno iz više izvora. Istina je da je Zečević radio bez „municije“ (čitaj novca), ali je još od avgusta imao mogućnost da, narodski rečeno, „smara“ klubove, bivše igrače i trenere i pravi s njima sporazume o reprogramu. Da pojednostavimo: Zvezda, ili kako na Marakani pojedinci kažu Miodrag Zečević, morala je (ili je morao) mnogo ranije da pokaže samoincijativu i reši problem s, primera radi, Fudbalskim klubom Rad kojem aktuleni lider Jelen Superlige duguje 1.700.000 evra. Sličan problem Crvena zvezda je imala zimus, kada je visila registracija pristiglih pojačanja, ali je izlaz iz bezizlazne situacije pronađen pozivima na adresu mnogobrojnih prijatelja kluba koji su uticali na bivše igrače da potpišu reprogram dugova.

PREDRASUDE O UEFA
Image
Ta izvršna sporost Miodraga Zečevića ogleda se i tome što nije najbolje ispitao način funkcionisanja institucije kao što je UEFA. Evropska „kuća fudbala“ voli da vidi ambiciju predstavnika klubova koji su u finansijskom problemu, tačnije da u neposrednom kontaktu, u svojevresnoj igri živaca, oseti nameru da se promeni poslovanje. Već je otkriveno da rukovodstvo Crvene zvezde mora u ekspresnom roku, do 23. aprila, u Nion da pošalje plan i program koji će striktno poštovati. Naravno, Zečević je imao priliku da koncept napravi mnogo ranije, kao i da počne s lobiranjem i upoznavanjem članova komiteta UEFA zaduženih za licenciranje.
Što je u ovakvim slučajevima mnogo važno!
"Optimista sam i čvrsto verujem da ćemo dobiti licencu. Ako me pitate da li sam mogao da otvaram procese i tako kupujem vreme, reći ću vam samo da to ne priliči klubu renomea Crvene zvezde", poručio je nedavno Miodrag Zečević.
Mač eliminacije visio je nad Marakanom i 2012. godine. Tada je, prema gruboj proceni, rukovodstvu Crvene zvezde bilo potrebno šest miliona evra da namiri igrače i trenere čiji su slučajevi došli na naplatu. Višemesečnim ubeđivanjem došlo se do sume od milion evra, a jedini koji nisu hteli da popuste bili su Portugalac Lukas i Slovenac Mirnes Šišić. Taj period biće upamćen i po otvorenom pismu predsednika Borisa Tadića i premijera Ivice Dačića prvom čoveku UEFA Mišelu Platiniju. Prema saznanjima MOZZART Sporta, taj dokument, koji je u ovdašnjim medijima izazvao ogromnu pažnju, uopšte nije uticao na ishod i kazne Crvenoj zvezdi i Partizanu, pošto UEFA ne dozvoljava upliv politike u fudbal.
Iako javnost ima predrasudu o tome kako u organima UEFA sede mračni tipovi koji jedva čekaju da kazne naše klubove, to uopšte ne odgovara istini. Njihove rečenice uglavnom počinju sa „bilo bi dobro da smanjite budžet...“, a to „bilo bi dobro“ u prevodu znači da je to naredba. Zato na konačnu odluku utiče senzibilitet zaduženog klupskog operativca, istog onog koji bi u stalnoj komunikaciji s ljudima koji čekaju novac trebalo da oseti ko je spreman na dogovor.
Crveno-beli će i sada morati da pokažu plan o smanjenju troškova, o tome kako nameravaju da troše manje nego što zarade na osnovu transfera, sponzorskih i marketinških ugovora. Na tom polju čeka ih ozbiljna „krivina“ jer u potkomitetu UEFA zaduženom za licenciranje sedi prgavi Italijan Andrea Travezani. Ljudi koji su imali prilike da slušaju njegove monologe, opisuju ga kao nadobudnog i neprijatnog tipa koji je spreman da drži bukvicu predstavnicima zaduženih klubova i po nekoliko sati. Čak i da ih bez emocija upita: „A zašto vi morate da igrate u Evropi?“
Možda i sa punim pravom, jer je od 2009. Crvena zvezda imala 236 sporova (i slovima DVE STOTINE I TRIDESET ŠEST!), a situacija se svake sezone ponavlja!
Kasnije dolazi raport i kod članova glavnog komiteta UEFA, a ono što bi predstavnici Crvene zvezde morali da znaju pre odlaska u Nion jeste činjenica da tamošnji činovnici vole da im se povlađuje, da slušaju one sterotipne izgovore „popravićemo se“, „sigurno ćemo smanjiti budžet“, „planiramo da to uradimo vrlo brzo“. Naravno, žele i da vide bar neko konkretno delo.

GDE JE IZLAZ?
Image
Posebno bi trebalo istaći da dugovi prema menadžerima ne utiču na licenciranje Crvene zvezde. Dakle, Milan Ćalasan i bivši sportski direktor Zoran Stojadinović, ako to budu želeli, moći će da napakoste klubu s Marakane blokiranjem računa, pošto sa presudama o dobijenom sporu na to imaju pravo. Isto tako, Crvena zvezda može i dalje da napravi novi sporazum s licima koja godinama čekaju svoj novac. To je posebno važno, jer je u javnosti saživela vest da takav scenario ovog puta nije moguć. Zvezda bitku za licencu može da dobije i donacijom pojedinca, insitucije ili preduzeća koju će upotrebiti da plati završene sporove sa igračima. UEFA ne zanima poreklo novca, samo će čestitati na dobro urađenom poslu.
Postoji i opcija da se založi ugovor nekog od najboljih igrača i na osnovu njegove tržišne cene podigne kredit koji će zapušiti urgentne rupe. Tako je rukovodstvo predvođeno Vladanom Lukićem angažovalo britansku osiguravajuću kuću Lojd kako bi se izvršila procena vrednosti svakog prvotimca.
Najgore od svega je što aktuelni čelnici Crvene zvezde, a samim tim i javnost, ne znaju koliko novca im garantuje dobijanje licence. Zna se samo da su na naplatu stigla potraživanja Poljaka Bronovickog (600.000 evra), dok ostala dugovanja „vise“, jer i dalje kao zimus mogu da se uzdaju u pomoć prijatelja i njihove sposobnosti da naprave sporazume.
Sve to pod uslovom da nisu napravili najgoru moguću administrativnu grešku i bili neiskreni u dokumentaciji.
------------------------------------------------------------------
USLOVI KOJE KLUB MORA DA ISPUNJAVA ZA DOBIJANJE LICENCE
1. Iskrenost u dokumentaciji
2. Lični dohoci
3. Regulisani dugovi prema igračima i trenerima (ili postignuti sporazumi)
4. Dugovi prema zaposlenima (ili postignuti sporazumi)
5. Postojanje medija ofisera
6. Stadionski uslovi, odnosno potrebni reflektori sa osvetljenjem od 1.250 do 1.400 luksa (Marakana trenutno ima 800)
7. Odnosi sa navijačima, konkretno postojanje komesara koji održava kontakt s navijačima
------------------------------------------------------------------
BROJKE
3 godine uslovno dobila je Crvenu zvezda 2012
6 miliona evra izgubila je Crvena zvezda u poslednjih pet godina, zbog izgubljenih sporova s bivšim igračima i trenerima
12 miliona evra trenutno iznosi budžet Crvene zvezde
50 hiljada evra iznosila je kazna UEFA Crvenoj zvezdi 2012. godine zbog nepoštovanja finansijskog fer-pleja. Kasnije je kažnjena istom sumom zbog nepoštovanja roka za uplatu
236 sporova imala je Crvena zvezda pred UEFA I FIFA u poslednjih pet godina
------------------------------------------------------------------
Laković: Situacija je složenija nego pre dve godine
Zoran Laković, generalni sekretar FSS-a, pre dve godine bio je svedok teške Zvezdine borbe za dobijanje licence. Crveno-beli su u poslednji čas dobili zeleno svetlo, a prema pojedinim izvorima prvi operativac Saveza imao je najveće zasluge za srećan završetak jedne mučne priče.
"Svi zaposleni u Savezu, koji se bave licencom, imaju potpisanu klauzulu o poverljivosti informacija. Ne očekujete od mene da vam do detalja okriljem Zvezdine probleme, jer na to prosto nemam pravo. Međutim, mogu samo da vam kažem da je situacija mnogo složena, složenija nego pre dve godine. Crvena zvezda, kao i svi ostali klubovi, može da računa na našu pomoć. Uradićemo sve što je u našoj mogućnosti. To mogu da obećam, a da li će to biti dovoljno stvarno ne znam", rekao je za MOZZART Sport Zoran Laković.



DARJAN NEDELJKOVIĆ
Stalni saradnik, darjan.nedeljkovic@mozzartbet.com

Image


Нинковић: Вруће гостовање, али ништа горе у односу на Ниш или Крушевац

18 апр, 2014
Морала је да падне једна традиција – Нови Пазар изгуби непобедивост на свом терену или Црвена звезда прекине сјајну серију тријумфа у шапионату.
Image
(ФОТО: М. Рашић)
Епилог је креирао пројектил Ненада Милијаша, момци са Маракане су 14. уазстопни пут терен напустили уздигнутих руку. Милош Нинковић је анализу утакмице са Новим Пазаром почео констатацијом:
– Ретко ко односи три бода одавде.
Знате ли да сте ви прва екипа која је победила на стадиону крај Јошанице у овој сезони?
– Кад то чујем, схватам да наша победа има још већу димензију. Тај податак довољно говори колико је било тешко да освојимо три бода.
Изборили сте се и са тешким тереном?
– Било је немогуће играти добар фудбал. Не бисмо у терену тражили алиби ни да нисмо победили, прилагодили смо се условима и имали срећу да Милијаш постигне фантастичан гол.
При пут сте се нашли у ситуацији да скоро сви на стадиону навијају за вашег ривала. Колико је било теже због те чињенице?
– Било је ово вруће гостовање, али нисмо било под специјалним притиском. Ништа боље или горе у односу на Ниш или Крушевац. Добро је да српски фудбал има цнтре где се тешко освајају бодови.


Џајић: Хвала пазарској публици на лепом дочеку

18 апр, 2014
Драган Џајић, председник Црвене звезде, задовољан је напустио ложу стадиона у Новом Пазару.
Image
(ФОТО: М. Рашић)
Црвено–бели су победили голом Ненада Милијаша. Навијачи Новог Пазара бурним аплаузом су поздравили легенду нашег фудбала.
- Много тешка утакмица на врућем терену. Остварили смо велику победу, честитам нашим играчима, али и ривалу на фер-борби. Хвала пазарској публици што ме је лепо дочекала. Било је ово, можда, најтеже гостовање у досадашњем делу сезоне – рекао је Драган Џајић.

Image

Image


Lazović: Titula kruna karijere u Zvezdi
DSL M.Marković | 19. april 2014. 10:03 | Komentara: 1
Posle osvojena dva Kupa Srbije smatram da pehar treba da bude nagrada za ovu generaciju, a derbi je uvek poslastica, rekao je Darko Lazović


Image
Darko Lazović

Nije ni milimetar pogrešio u proceni trener Crvene zvezde Slaviša Stojanović ponavljajući da je najveće pojačanje za njegov tim u šampionskoj trci povratak Darka Lazovića (24) fudbalera, zbog čijih majstorija i golova publika dolazi na stadione. Prošao je Čačanin golgotu od osam meseci zbog teške povrede kolena, a u periodu oporavka shvatio je da su pravi prijatelji tu da pomognu i kada nije na sceni i na mnoge stvari sada ima drugačije poglede. Porodica je bila najveći oslonac i posebno mu je radostan dan kada mu je pre nekoliko meseci supruga Ivana podarila naslednika Stefana...

- Za profesionalca koji živi od fudbala teške povrede vraćaju unazad, ali shvatiš posle završene operacije da nemaš mnogo izbora, već da poštuješ nova pravila „života” i da ne strhuješ od eventualno lošeg poteza. Nije lako, a ne možeš nazad - priča Lazović.

Rizikovali ste duže bolovanje traženjem da nastupite na derbiju prošlog maja?
- Primakli smo se na dva boda Partizanu, mada se činilo posle jesenjeg dela sezone da smo se oprostili od trke. Srce je želelo na teren po svaku cenu i nisam razmišljao o eventualnim posledicama, daljoj karijeri... Zvezda je moj klub u kojem sam više od pet godina i hteo sam da pokušamo da pobedimo. Samo mi je taj cilj bio u mislima.

Usledio je prodor sa loptom i iznenadni pad u šesnestercu ?
- Kao da me neko pokosio sa leđa, a pao sam bez kontakta. Svašta mi je tada prošlo kroz glavum mada sam osetio da je zaribalo koleno. Pritrčali su igrači da pomognu i sećam se da je Lola Smiljanić pokušao da me podigne, ali se videlo da nema povratka na teren.

Brzo su lekari odlučili da morate na operaciju u Rim ?

- Klub je učinio sve da budem pod nadzorom vrhunskih stručnjaka iz ove oblasti. I rehabilitacija je išla po njihovim taktovima, a svakako da poslednji boravak u Italiji pre konačne dozvole za početak sa lakim treninzima za mene značio ogroman izazov.

Borili ste se svom snagom da se program ispoštuje do tančina ?

- Uveravali su me da čim osetim da sam spreman da krenem da vežbam. Teretana, hodanje u bazenu, pojedine vežbe... Kada sam krenuo da trčkaram pored teren mislim da sam se ponovo „rodio” i jedva sam čekao gledajući saigrače da zaigram na dva gola. Falilo mi je takmičenje, a normalno kod sportiste proradi adrenalin mada ne sme da se prekorači gornja granica.

Krenulo je polako sa prijateljskim mečevima tokom januara i februara u Sloveniji ?
- Ekipa je dobila odmor, a ja sam samo par dana sebi dao oduška i krenuo da treniram. I kada smo počeli, osećao sam se sjajno i nije mi ništa teško padalo. Bilo je problema, ali nisam hteo da stanem. Čim je prošla kriza krenuo je postepen uspon forme.

Videlo se da od starta sezone vaš učinak značajan za čitavu ekipu ?

- Ne može pojedinac sam, ako ostali igrači ne pružaju dobru partiju. Mislim da je Crvena zvezda stvorila kolektiv sa iskusnim pojedincima, pa je i nama lakše da igramo. Usresredili smo se prema jedinom cilju - da konačno budemo šampioni.

Koliko je optereećenje, praktičnoi nemate prostor za kiks ?

- Svako želi skalp velikih i to je sportski. Godinama igranja za Zvezdu ulije ti sigurnost i shvatanje da moraš uvek da zapinješ. Ako ne ide, onda treba dodati gas i često se desi da posle nekih pobeda nemaš snage da uživaš, a i malo je vremena, pošto nema uljuljkivanja na starim zaslugama.

Jureći titulu u prvi plan je stavljen rezultat mada Zvezda ima nekoliko ubedljivih pobeda ?

- Šampionski ambicije nismo krili, a za mene bi osvajanje titule bila kruna karijere u Zvezdi. Osvojio sam dva Kupa Srbije, a u poslednjem trofeju sam više učestvovao zahvaljujući šefu Robertu Prosinečkom.

Dolaskom bivšeg velikog asa crveno-belih na kormilu i vama je svanulo?

- Od prvog dana Robi je verovao u moje kvalitete i pokušavao da ispravi neke nedostatke. Najvažnije je da mi je dozvolio da pored bilo kakvog učinka igram i dalje. Uspeo sam da njegovo strpljenje opravdam i imali smo do poslednjeg dana sjaju saradnju.

Stigle su i pohvale iz Zagreba od čuvenog Robija posle šoua sa Čukaričkim i tri vaša pogotka?

- Prija mi kada sam hvaljen od igrača koji je bio svetska klasa, a znam da je pokazao da ima i trenerske vrline potvrdivši se pogotovo u nekim mečevima sa Partizanom.

Baš megdan večiti 26. aprila u Humskoj može da donese konačan rasplet na tabeli?

- Derbi je uvek poslastica i kada ima tenzije i kada rezultat nije primaran. I sada očekujem žestoku borbu na svakom delu terena, taktička nadmudrivanja, duele... Treba ostati hladan, a po meni psihološka priprema mnogo je važnija od trenutne forme.

Na kraju nošenje dresa Crvene zvezde uvek donosi maksimalnu odgovornost, a navijači vole da cene iskrenost?

- Od debija, pa do danas su me podržavali. I ja pokušavam i kada nemam dan da uradim bar nešto za ekipu i aplauzi kada izlazim iz igre pamte se kroz čitav život - poručio je Lazović.

ODLUKA NA KRAJU SEZONE
Ne želi Lazović da pravi planove za dalju karijeru posle Crvene zvezde, a ugovor sa klubom je potpisan do juna 2015. godine.
- Odluka sledi na kraju sezone. Zavisi od ponuda i strategije kluba. Neću da razmišljam na ovu temu pošto sam prošao loše iskustvo kada me je heteo Salzburg - jasan je Lazović.

MESI I RONALDO „VANZEMALjCI”
U slobodno vreme Lazović je posvećen porodičnim obavezama, a voli da se opusti uz muziku i ako ima nema neka utakmica prelista i po neku knjigu.
- Volim vrhunski fudbal i smatram da su Mesi i Ronaldo „vanzemaljci” i da imaju urođen talenat pored mnogo rada i odricanja - smatra Lazović.

Image


Bajković za MONDO: Sledeći penal ja šutiram
Autor: Jovan Terzić
18.04.2014. |
Golman Crvene zvezde savetovao saigrače kako da šutiraju jedanaesterce i predložio da sledeći put on to učini. Videćemo da li će se sa tim složiti i trener Stojanović.

Image

Fudbaleri Crvene zvezde ove sezone imaju veliki problem sa realizacijom penala, ali osim jednog, ostali promašaji neće se dugo pamtiti.

Navijači se sigurno i danas pitaju šta bi bilo da je Nenad Milijaš letos savladao golmana Černomoreca sa bele tačke i u 15. minutu revanša 3. kola kvalifikacija za Ligu Evrope vratio Zvezdu u život posle ukrajinskih 1:3.

Neuspešni sa 11 metara bili su još Dragan Mrđa, Miloš Ninković i Darko Lazović, ali će se njihovi kiksevi brzo zaboraviti jer su crveno-beli u tim mečevima pobedili svoje rivale.
Igrači Zvezde ove sezone izveli su ukupno šest penala, a realizovali samo dva.

Poslednji neuspešan izvođač bio je Darko Lazović u četvrtak u Novom Pazaru, iako je samo pet dana ranije uspešno matirao golmana Čukaričkog sa bele tačke. Slična situacija je i sa Ninkovićem, koji je u 18. kolu nadmudrio golmana Napretka, ali je nedelju dana kasnije pogodio stativu protiv Radničkog 1923.

Komentar na temu loše realizacije penala potražili smo od Zvezdinog golmana Bobana Bajkovića, koji je mnogo puta u dosadašnjoj karijeri pokazao da ume da odbrani jedanaesterac, pa možda ima i savet za igrače kako da idući put iskoriste ukazanu priliku za gol.

"Pričali smo o tome, rekao sam im da sledeći penal ja šutiram! Barem ću ga šutnuti punom, pa će makar biti jako", rekao nam je Bajković u šaljivom tonu, a potom se uozbiljio:

"Dešava se da neko promaši, ali mi stvarno imamo veliki problem sa penalima. Ekipe od 10 pokušaja uglavnom daju osam, devet, a mi imamo manje od 50 odsto uspešnosti, što je stvarno malo. Mora da se trenira i da se odredi jedan, najviše dva igrača i koji će stalno da šutiraju. Nema veze ako nekada promaše, treba i idući put da pokušaju. Sada se znalo da će Laza da šutira, slabo je šutnuo i to je to, šta da se radi. Bitno je da smo dobili utakmicu".

Zbog velikog broja izvođača najstrože kazne u Crvenoj zvezdi, nekoliko puta ove sezone gledali smo kako se igrači bukvalno otimaju za loptu.

"Dobro je što mnogo igrača ima samopouzdanje i hoće da šutira, samo da to samopouzdanje i iskoristimo".

Bajković name je potom otkrio svoju taktiku za branjenje penala, uz konstataciju da je često imao i sreće.
Image
"Ako primiš gol iz penala nisi kriv, a ako odbraniš onda to mnogo znači. Kao za igrača kada postigne gol makazicama. Ne može golmanu da bude bolje nego kada odbrani penal... Najbitnije je da čekaš igrača. Pogotovo ako je loš teren, a u našoj ligi ih ima mnogo takvih. Ja u 90 odsto sličajeva čekam igrača, pa u zadnjoj sekundi krenem. Ako pogodim, pogodim".
Zvezdin čuvar mreže priznao je da ne vodi posebnu evidenciju o načinima na koje protivnički igrači šutiraju sa bele tačke.

"Ne pratim ko kako šutira. Nema to veze. U jednoj utakmici će u jednu, a u drugoj u drugu stranu. Nema igrača koji će uvek isto da šutira", iskren je Bajković.
Iskusni golman potom se osvrnuo na pobedu u Novom Pazaru i predstojeći duel sa Radničkim iz Niša (u utorak na "Marakani"), u kojem će Zvezdina odbrana biti oslabljena neigranjem Nikole Mijailovića i Marka Petkovića zbog žutih kartona.

"Znali smo da će biti teško u Pazaru i da odlučuje jedna šansa. Mi smo svoju iskoristili, a sada idemo dalje. Imaćemo problem zbog suspendovanih igrača, ali nadam se da će se nešto 'skrpiti'. Moramo da uzmemo tri boda i pobedom uđemo u derbi. Radnički Niš je primio najmanje golova u ligi posle Partizana i jasno je da će biti mnogo teško. Niko ih ne može dobiti lako... Tek posle njih razmišljaćemo o derbiju", naglasio je Bajković.

ZVEZDINI PENALI OVE SEZONE

U dosadašnjem toku sezone igrači Crvene zvezde šest puta su izvodili jedanaesterce, a samo dva puta bili su precizni.

- Novi Pazar - Zvezda 0:1, 24. kolo, Lazović promašio (odbranio golman Šimić)

- Zvezda - Čukarički 4:1, 23. kolo, Lazović pogodio

- Zvezda - Radnički 1923 1:0, 19. kolo, Ninković promašio (stativa)

- Zvezda - Napredak 4:1, 18. kolo, Ninković pogodio

- Rad - Zvezda 0:1, 12. kolo, Mrđa promašio (odbranio golman Kljajić)

- Zvezda - Černomorec 0:0, revanš 3. kola kvalifikacija za Ligu Evrope, Milijaš promašio (odbranio golman Bezotosni)

Image
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

Звездини фудбалери бране Галовицу (видео)
Као што је и најављено, у акцији спашавања Србије од поплава су се јутрос укључили и фудбалери Црвене звезде и комплетан стручни штаб.

Image

Испред нашег стадиона, окупио се и велики број људи који су се ставили на располагање својој земљи, и људима у невољи. Првобитни план је био да се јутрос крене пут Шапца, али како је у град у Мачви стигао више него довољан број доброваљаца, црвено-бели су се упутили на критичну локацију у Београду.

Тренутно се комплетна експедиција клуба са првотимцима, тренерима и осталим члановима клуба налази у месту Галовица између новобеоградског Блока 45 и Сурчина где помажу у утврђивању насипа на Сави како вода не би продрла према Новом Београду.

Долазак у Галовицу je најавилa и делегација ОФК Београда. У кородинацији са МУП Србије, и Романтичари су одустали од пута у Шабац и упутили се ка Галовици. Клуб се организовао у току дана и на челу са комплетним руководством, стручним штабом првог тима, тренерима из омладинске школе, запосленима, али и уз ветеране, навијаче послао два аутобуса са 80 добровољаца пут Савског насипа.
Председник ФК Црвена звезда, Драган Џајић, рекао је да не треба придавати велики значај акцији, јер је она логична у овој тешкој ситуацији.
- Mислим да је ово логичан епилог свега, ситуација у земљи је таква да свако треба да помогне на свој начин. Мислим да не треба придавати не знам какву важност овоме што радимо, јер то је нормално понашање за сваког грађанина ове земље, па тако и наше Црвене звезде. Дошли смо да дамо неки свој допринос, сви смо се одазвали. Ако буде потребе, ићи ћемо и на друге акције - рекао је Џајић.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0O_UuTZjwjw[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0O_UuTZjwjw[/youtube]

http://crvenazvezdafk.com/vesti/najvazn ... eo%29.html" onclick="window.open(this.href);return false;
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

Mijailović za MOZZART Sport: Da li je normalno da nas OFK Beograd pobedi na Marakani? Mnogo se ovde gledaju holivudski filmovi!
mozzartsport.com
"U ovakvoj situaciji titula je najmanje bitna. Totalno je u drugom planu. Žao mi je samo što se u ovom periodu opasno širi mržnja, pišu se nebuloze. Ne razumem i dalje onaj napis „Bog ne da titulu“. Iskreno, ali stvarno iskreno verujem da to nije delo ljudi koji rukovode Partizanom", kaže Mijailović

Image

Tokom zimske pauze baš na stranicama MOZZART Sporta uzdrmao je javnost rečima da u tom trenutku sportski direktor crveno–belih Zoran Stojadinović mora da napusti odgovornu funkciju. Nema status kapitena, ali Nikola Mijailović je tokom sezone prepune turbolencija u Ljutice Bogdana bio pokretač mnogih stvari. O svom učinku nerado priča, ali u trenutku kada je sa saigračima stigao na pola koraka od cilja i osvajanja titule, iskusni defanzivac osetio je potrebu da zaštiti momke sa kojima je u prethodnih devet meseci delio dobro i zlo...

U razgovoru ta naš portal Mijalović poručuje da više nema snage da sluša priče o tome kako je Crvena zvezda tokom šampionske trke sa Partizanom imala vetar u leđa.
“Isključivo našom zaslugom smo stigli blizu velikog uspeha i osvajanja titule. Nigde nismo imali pomoć, i baš tamo gde je javnost mislila da je sve završeno gubili smo bodove. Žao mi je što se ovde konstantno umanjuje naš uspeh, 15 pobeda u nizu, jer isključivo smo mi zaslužni za atmosferu i dobru situaciju u klubu. Kad kažem mi mislim na igrače i stručni štab... Naravno, uprava nam je pomogla, muški su se borili i pored 50 miliona evra duga”, kaže na početku razgovora za MOZZART Sport Nikola Mijailović.

Nekadašnji igrač Visle i Amkara posebno je izritiran pojednim stavovima da će Zvezda šampionsku titulu overiti posle „prijateljskog meča“ sa OFK Beogradom.
“Čekajte, jel treba možda OFK Beograd da nas pobedi na „Marakani, kako bi javnost i svi bili konačno zadovoljni, kako bi se prekinulo sa tim pričama. Sramno je da se kreiraju takve priče. To su takve gluposti da nemam reči. Stalno se devalvira ono što smo zajedno uradili. Na našem terenu smo pobedili Partizan, nismo izgubili od Černomoreca koji je pobeđivao Dinamo iz Kijeva. I sad je izgleda normalno da nas pobedi OFK Beograd i uzme Zvezdi titulu. Mnogo se ovde gledaju holivudski filmovi”.
Iako poznat po britkom jeziku Mijailović je apelovao da se u finišu sezone smire strasti, posebno posle teške nesreće koja je zadesila Srbiju.
“Prvo u ovakvoj situaciji titula je najmanje bitna. Totalno je u drugom planu. Žao mi je samo što se u ovom periodu opasno širi mržnja, pišu se nebuloze. Ne razumem i dalje onaj napis „Bog ne da titulu“. Iskreno, ali stvarno iskreno verujem da to nije delo ljudi koji rukovode Partizanom. Isto tako smo pred derbi čuli da će biti provokacija i zakuvavanja u tunelu, pre nego što izađemo na teren. Do toga, naravno, nije došlo, jer smo mi sa pojedinim igračima Partizana drugari. Znamo se iz reprezentacije, prethodnih klubova".

Mijailovića je zabolela neizvenost koja je do danas vladala oko statusa reprezentativaca Darka Lazovića i Dragana Mrđe. Oni sa Orlovima treniraju u Staroj Pazovi, ali će biti na raspolaganju Slaviši Stojanoviću za meč protiv OFK Beograda.
“Žao mi je što Mrđu i Lazovića ucenjuju pred ovako bitnu utakmicu.Jako poštujem selektora Drulovića, ali mi je krivo što je izneo takav stav da Mrđa i Lazović neće biti više pozivani u reprezentaciju ako ne dođu do nedelje u Staru Pazovu. Ako je to uopšte Drulovićev stav... Ako je to zahtev Drulovića onda ih treba pustiti da igraju za nacionalni tim, a mi ćemo se držati devize „koga nema bez njega se može i mora“... Znamo da je klub u teškoj finansijskoj situaciji, te da bi igranje za reprezentaciju sigurno uticalo na Lazovićevu i Mrđinu cenu. Oni su apsolutno zaslužili da budu u probranom drušrvu. Mrđa je prvi strelac prvenstva, Lazović jedan od najboljih igrača... Međutim, smatram da je u Staroj Pazovi bilo mesta i za još nekog igrača iz našeg tima. Ovo je bila idealna prilika da Milijaš i Ninković potvrde kvalitet", zaključio je Mijailović.

Image
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

Zbog Zvezde sam prvi put u životu pisao dnevnik
mozzartsport.com
Tokom turbulentne sezone nazivali su ga trenerskim naturščikom, poluglasno pričali da nije dostojan klupe velikog kluba, kao i da nema neophodnu hrabrost da iznese preteško breme na svojim leđima. Koliko su samo pogrešili... I da – u rukama ima nešto što bi moglo da postane bestseler!

Image

Ima on u sebi tu evropsku, ozbiljnu crtu, stečenu tokom višegodišnjeg rada u Sloveniji. Ne pada u euforiju, niti će se ikad desiti da „postavlja ražanj, iako je zec tamo daleko – u šumi“. Šampionski šampanjac u Ljutice Bogdana je uveliko bio u kibli, dnevne novine su iscrpno pisale o slavlju na Marakani, ali trener crveno–belih Slaviša Stojanović, u intervjuu za MOZZART Sport pred susret sa OFK Beogradom, preko jezika nije želeo da „prebaci“ kako je završio Sizifov posao u najtrofejnijem srpskom klubu.
Niti o tome kako je svoj CV oplemenio još jednim trofejom.
"Pitanja su vam odlična, baš odlična, ali ne znam što niste mogli da sačekate ponedeljak. Verovatno bih bio direktniji. Razumem da je u pitanju nedeljnik, ali...", obratio se ekipi MOZZART Sporta Slaviša Stojanović.
Malo se otkravio posle naše konstatacije da od njega i ne tražimo da jednom rečju saopšti kako je šampionska trka i zvanično gotova. Bio je to Slaviša u svom prepoznatljivom izdanju. Odmeren, čak i odmereniji nego što zahteva ovdašnje tržište, ali to je zapravo – on! Ni po čemu se nije moglo zaključiti da su Stojanović i njegovi momci na pola koraka od raja. Bio je tu i predsednik Dragan Džajić koji je pre treninga hteo da porazgovara s bivšim selektorom Slovenije. Zakucao je na vrata svlačionice, ali je odustao kada je video dvočlanu ekipu našeg magazina:
"Kada ste vi tu, znam da je sve u redu", uz osmeh se obratio Džajić potpisniku ovih redova.
A Slaviša je i dalje bio ozbiljan, kao da je želeo da u neposrednom kontaktu demonstrira jedan od svojih najvećih trenerskih kvaliteta. Tokom turbulentne sezone nazivali su ga trenerskim naturščikom, poluglasno pričali da nije dostojan klupe velikog kluba, da je previše mekan, kao i da nema neophodnu hrabrost da iznese preteško breme na svojim leđima...
Ipak, i pored bomradovanja sa svih strana, bivši strateg Celja i Domžala ostao je uspravan. Priznao je u intervjuu za MOZZART Sport da su mu osobine nasleđene od pokojnog oca Mirka pomogle da sačuva zdrav razum, te otkrio da je pisao dnevnik o dešavanjima u Crvenoj zvezdi koji bi bez sumnje postao bestseler u našoj regiji.
"Kao prvo, nešto sam naučio u životu i toga se držim na svakom koraku. Nikoga nigde i nikada ne potcenjujem. Karakterisanje da sam ja trenerski naturščik mogu da iznesu samo fudbalske analfabete. Jer iza sebe imam dve titule, dva vicešampionska mesta, bio sam selektor reprezentacije Slovenije, pomoćnik u selekciji koja je igrala polufinale Golf kupa... Ko me je tako okarakterisao verovatno nije dobro upućen u fudbal. Nisu me pogađale takve priče, niti sam zbog njih imao dodatan motiv. Uvek sam davao celog sebe iz ljubavi prema fudbalu. Taj motiv me vodi dalje".
Koliko ste se puta za ovih 11 meseci zapitali „šta mi je sve ovo trebalo“? Praktično ste jesenas i posle Voždovca i posle Čukaričkog najavljivali odlazak?
"Dobro, bilo je takvih situacija kada sam sebi postavljao pitanja. Baš nakon tih utakmica koje ste vi pomenuli preuzeo sam odgovornost na sebe. U istom trenutku sam znao da krivicu ne snosim samo ja. Pitao sam se mnogo puta šta mi je sve to trebalo, ali sam uspevao da držim koncentraciju na svoj rad, pa kako mi bude".
Je l' ste verovali tada da ćete istrajati na svom putu?
"Sad možemo tako da pričamo, ali sam verovao da na proleće možemo da budemo bolji".
Image
Kako ste uspeli da sačuvate zdrav razum pored toliko tenzija tokom šampionske trke? Retko ili skoro nikad se niste bavili peckanjima kolega, kafanskim pričama, urbanim legendama...?
"Znate, u ovakvim situacijama uvek sam imao primer u svom pokojnom ocu Mirku koji je u kritičnim momentima znao da se ponaša kako treba. Imao sam u njemu fenomenalan primer, to sam nasledio od njega. Uvek sam se držao samo svog rada".
Veliki deo ovdašnje javnosti i sada će reći da možda još niste veliki trener, ali da ste zbog atipičnog ponašanja veliki gospodin?
"Neko se kao gospodin rodi, neko s godinama postane gospodin. Ima tu do okruženja, vaspitanja... Ako ne potcenjuješ nikog, ako u svakom čoveku vidiš dozu vrline, a svako je ima, uspećeš. Svi su rođeni s nekom genijalnošću koju nose u sebi, samo je pitanje da li to uspeju da prepoznaju. Kada nikog ne potcenjuješ, onda imaš preduslove da uspeš".
Kada se po Vašem mišljenju dogodio ključni potez ili period u sezoni?
"Bio je to odlazak na Zlatibor tokom jesenje sezone, posle pomenutog meča i poraza od Voždovca. Seli smo sa igračima i iskreno se ispričali o svemu. Postavili smo norme kako treba da se ponašamo do kraja takmičenja. Isto tako i pre početka priprema za prolećni deo prvenstva bili smo složni u stavu da istrajemo do kraja, nevezano za to kakva je situacija u klubu".
Šta ste savetovali tada igračima?
"Bilo je ono „U se' i u svoje kljuse“. Rekli smo da smo mi ovde da radimo ono što najbolje znamo. I samo da radimo, da se ne osvrćemo okolo"...
Stekao se utisak, bar kod nas novinara, da ste trener blagog temperamenta, da ne nosite korbač u rukama... Mislite li da je to vaš najveći plus, s obzirom na to da svi znaju u kakvim su uslovima radili vaši igrači?
"Vi to gledate sa strane i verovatno mislite da je tako. Ja radim i komuniciram sa ekipom na način koji mislim da je tom trenutku najbolji i najpametniji. Zato se i pod funkcijom trenera sakrivaju i druge specijalnosti. To je crta pedagogije, psihologije... Igrači znaju kakav sam u pojedinim trenucima i svako novo okruženje nosi drugi nivo komunikacije. Nekako smo našli zajednički jezik da u ovom teškom trenutku, pogotovo što se tiče finansijskog dela, gledamo u istom pravcu".
Pojedini igrači su finansijski pomagali mlađe, organizovali sređivanje svlačionica... Možda bi došlo do pucanja da je u svlačionici bio neko, da tako kažemo, stroži i temperamentniji? Izgleda da ste našli pravi balans, mada vam se zamera da ste možda previše slobode pustili kapitenu Milijašu i Nikoli Mijailoviću?
"Ko je to zamerio? Ne možete da pobegnete od toga kada neko tako misli i prihvata stvari. Znam da slobode ovde nije bilo. Bio je dogovor i tako smo funkcionisali. Njih dvojica kao najistureniji, i po liderskim sposobnostima najjači, sve su sprovodili u delo".
Milijaš je imao kritične trenutke u sezoni, ali je bio standardan?
"Nije bio jedini. Imali su i drugi krtične momente. Kapiten je bio pravi predvodnik generacije, Džoni Mijailović je imao isto važnu rolu. U svakoj ekipi postoji hijerarhija. Važno je samo da bude dobro izbalansirana".
Image
O učinku rukovodstva u prelaznom roku može mnogo da se priča, ali je opšte mišljenje da je Zvezda dovela prave ljude. Sa strane se čini da su najsikusniji igrači pomagali da se održi harmonija u svlačionici i da su upravo oni najzaslužniji za lepe stvari koje se dešavaju klubu?
"To je raritetan primer. To je dokaz želje i karaktera ove ekipe. Dokaz zajedništva. U pojedinim trenucima to je bilo neophodno. Što se toga tiče oni su izneli najveće breme. Uvek ima odstupanja, nije to strogi profesionalizam, ali tako je i u drugim klubovima. Podredili su se cilju i svi smo progutali nešto, i treneri, i medicinska služba... Jedino smo harmonijom mogli da dođemo do ovde".
Da li ste nekad osetili da u klubu imate opoziciju? One koji vas ne vole i jedva čekaju da vam vide leđa?
"Ja sam svestan od prvog trenutka da postoji opozicija. Tako je u svim velikim klubovima. Nisam se obazirao, trudio sam se da budem profesionalan".
Jedan domaći portal odradio je temu – „Klupa koja jede ljude“. Sve su to pratile vaše slike i slike Roberta Prosinečkog prilikom dolaska i posle nekoliko meseci rada. Hajde da se našalimo, delovalo je da ste osedeli za šest meseci?
"Jesam osedeo, to je činjenica. Da li je to zbog toga što sam Zvezdin trener ili je to prirodan put, stvarno ne znam... Imam 44 godine. Mislim da je stres ubrzao proces sedenja, možda bi majka priroda to drugačije odradila, a-ha-ha"...
Nerado ste pričali o zdravstvenim problemima, kao na primer posle utakmice protiv Čukaričkog kada ste povraćali. Je l' ste očekivali toliki stres?
"Bilo je problema. Nikad ne želim da se hvatam za intimne stvari. Imam do nedelje posla i onda dolazi perioh rehabilitacije organizma. A možda ću se i ofarbati, a-ha-ha"...
Kako ste se osećali tokom letnjeg prelaznog roka, kada se u klubu nije znalo ko šta radi? Nisu vam ispunjene želje, jer ste hteli da dovedete kapitena IB Vestmaneje, zatim Italijana Terlicija i na posletku vašeg zemljaka Šulera?
"Bilo je vrlo turbulentno. Došlo je mnogo igrača, dok sam upoznao sistem kako funkcioniše bilo mi je potrebno mnogo vremena. Nisam razmišljao kada sam dolazio o tome. Svima zajedno nam je trebalo malo da se „pohvatamo“...
Šta je vaša najveća greška tokom mandata u Ljutice Bogdana?
"Analiziraću greške na kraju prvenstva"...
Image
Mogli ste da budete hrabriji u pojedinim mečevima?
"Šta je za vas hrabro"?
Pa na primer protiv Partizana – rival vam se posle izjednačenja Mrđe praktično „nudio“, a vi to niste iskoristili?
"Na tu utakmicu možemo da se vraćamo hiljadu puta. Mi smo na njoj imali dva penala, dali smo gol i imali još dve šanse. Na jednom derbiju više i ne možeš! Nismo iskoristili prilike i gotova priča, nema tu trenerske hrabrosti. Ko garantuje da bih imao dva penala da sam igrao sa dva napadača? Da na toj utakmici nismo šutnuli na gol, sigurno bih sebi rekao: „Slaviša, pogrešio si.“
Je l' ovo za vas izazov, da ne kažemo uspeh karijere?
"O uspehu ne mogu da pričam, jer nije gotovo. Ali izazov jeste. Iz više razloga – zbog veličine kluba, stanja u njemu koje sam zatekao kada sam došao i zbog hiljadu nekakvih stvari. Ogroman izazov".
Zvezda je ove sezone imala dobar, ali vrlo iskusan tim. Dugo nema produkcije mladih igrača, a vi ste u neformalnim razgovorima često hvalili Marka Grujića. Tu su i Jović, Jovanović, Stojanović... Mislite li da je vreme za njih, da oni mogu pravilno da se razvijaju u ovakvim okolnostima?
"Ti momci koje ste nabrojali su ekstremno mladi igrači. Mladi igrači su bili u pogonu jesenas, igrali su Lazić, Arauho, Petković, Kovačević... Tu je i Rajković koji stasava u dobrog golmana. Ovi što ste nabrojali su još omladinci. Nažalost, kada god sam hteo da ih pozovem imali su hiljadu obaveza u reprezentaciji. Možda bi i neko već bio ovde, ali posle su počele i povrede. Jovanović kada je bio blizu je slomio nos, Grujić je polomio ruku, a Jovića nisam mogao da pohvatam, jer je igrao na više frontova.To jeste perspektiva, drago mi je zbog njih, samo moraju da se postave prioriteti. Ovo sezone je prioritet bila borba za titulu".
Sigurno su vam se tokom rada u Zvezdi dogodile anegdote koje ćete pamtiti dok ste živi?
"Ima ih mnogo. Sve su zabeležene u dnevniku koji sam prvi put u životu pisao. Pošto ste korektni, možda ću vam i dati posle prvenstva taj dnevnik".
To može da bude bestseler?
"Ima mnogo zanimljivih stvari. Nisam dugo čitao, jer na proleće nismo imali sličnih situacija. Ali uvek je lepo pročitati, videti kroz šta smo sve prolazili".
Potpredsednik Slaviša Kokeza je istakao da su Stefan Babović i Obeng Regan igrači po njegovom ukusu? Ko se vama iz drugih klubova najviše svideo i šta mislite o srpskom prvenstvu?
"Ima mnogo dobrih igrača u srpskoj ligi. Uvek preferiram da se okrenemo ka domaćim igračima, ali sačekajmo kraj prvenstva. Neću o imenima. O prvenstvu su se izjasnile i druge kolege rečima da nikad nije bilo zanimljivije. Ima dobrih i trenera. Pokazala je ova godina tračak nade da smo na pravom putu".
Koliko je Zvezda daleko od Lige šampiona?
"Još nismo ni šampioni! Kada budemo to, onda ćemo komentarisati".
Koliko će vam biti teško da se rastanete od momaka koji su izneli najveći teret sezone?
"Za mene će to biti vrlo emotivan momenat. Pogotovo jer smo zajedno mnogo toga prošli i istrpeli. Svakome želim da nađe nešto bolje i ugodnije. Voleo bih da svi ostanu, ali to će biti nemoguće".
Možete li da sastavite idealan tim od igrača koji ste trenirali?
"Teško, teško. Tu je Handanović, zatim Oblak iz Benfike kojeg sam trenirao u reprezentaciji, njega sam stavio sa 18 godina da brani protiv Norveške. U Emiratima sam trenirao Ismajila, njihovog najboljeg igrača".
Vidite li sebe kao trenera iz Lige šampiona?
"Osvajanje titule olakšalo bi moju viziju za budućnost...To mi je svih ovih meseci bila jedina želja i to nije patetisanje".

Image
DRAGO MI JE ZBOG NEJCA
Vaše letošnje insistiranje na Nejcu Pečniku ispostavilo se kao pun pogodak?
"Preuzeo sam veliki rizik. Ovde ga nisu poznavali, a ja sam ga trenirao u Celju i reprezentaciji. Znao sam njegove karakterne i fudbalske osobine. Drago mi je što je vratio poverenje i što je navijačima pokazao da se radi o kvalitetnom igraču. U drugom delu prolećnog prvenstva je prihvatio činjenicu da mora da igra desnog beka, dakle na poziciji koja nije njegova. Za to zaslužuje pohvale".
RAJKARD JE STRAŠAN GOSPODIN
Prekidi su, ne računajući penale, bili najjače oružje Crvene zvezde u ovoj sezoni. Možete li da otkrijete koliku ulogu u tome ima vaše druženje s Frankom Rajkardom?
"Kao trener Domžala, preko svog asistenta, došao sam do Barselone u periodu kada je Frank Rajkard bio tamo trener. Prve godine smo otišli samo po informacije o tome kako oni funkcionišu, kako rade. Druge godine smo došli do ozbiljnih debata, a treće godine smo kao tim otišli tamo. Znači ja, kondicioni trener, doktor, fizioterapeut... Svako je otišao u svoj rejon da se usavršava. Ja sam sedeo sa gospodinom Rajkardom i debatovao o taktici. Prekidi su bili jedna od tema. Nismo se čuli od kada sam Zvezdin trener. Videli smo se u Emiratima... Jedan strašan gospodin, čovek koji mi je pomogao mnogo. Diplomirao sam na trenerskoj licenci na temu Barsinog sistema".
I GORNJI DEJAN ČEKA TITULU
Rodom ste iz trenerski najplodonosnijeg dela Srbije. I vi i Ljubiša Stamenković Piskavac, trener užičke Slobode, dolazite iz Vlasotinaca?
"Da, iz istog smo mesta, ali nikada se nismo sreli u Vlasotincima. Dogovorili smo se da se vidimo tamo. Inače, rođen sam u selu Gornji Dejan koje se nalazi na 14 kilometara od Vlasotinaca, u brdu... Tamo ima 12 stanovnika. I oni čekaju titulu".

Piše: Darjan Nedeljković, darjan.nedeljkovic@mozzartbet.com

Image
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by Либурнија »

ЗВИЖДУК: Играј Звездо за све, за српски фудбал

27 мај, 2014
Пише: Бранко Спасојевић


Звезда је шампион Србије. Разумљиво, титула чекана седам година, захтевала је прославу пред пуном Мараканом, усклике задовољства и славодобитничке коментаре.

Image

Отуда, ехо 25. мајске вечери 2014. има третман посебног догађаја на домаћим теренима. Црвено-бели су суштински прекинули доминацију Партизана и то је, у једина на Маракани славља вредна вест.
Комшије из Хумске осетиле су добро на свом примеру да титула у Србији, заправо, не доноси ништа, изузев једне луде вечери, песме пред пуним трибинама и прилике да се домогне Лиге шампиона.
У борби за место под европским сунцем данас ваља тражити есенцију пехара намењеног најбољем у држави.
Џаба победе над локалним полуамбициозним ривалима, узалуд збирка трофеја, ако домет српског шампиона сеже до првих септембарских, или не дај боже, позноавгустовских дана.
Нема, ваљда, празније сезоне, нити већег пораза, од брисања са европске мапе у летњим данима.
Знају то добро и превасходно на Маракани, у Хумској, потом на „Карађорђу” и Поморављу.
Пред Звездом, првој на челу колоне, стоји и највећи задатак. Суштински, можда и мегаломански.
Спортски, вредан борбе. Егзистенцијално и чињенично, једини излаз из немаштине.
После пустошења, за које нико није преузео ни грам одговорности, ни моралне, а камоли материјалне, црвено-белима Европа доноси једини трачак наде.
За Звезду, изморену себичном борбом за фотељу и привилегије, предстојећа борба можда је за нијансу битнија од осталих.
Прилика која тражи много више озбиљности, одговорности, напокон и спортског духа, без соло партија и недораслих играча, на терену, клупи и клупским канцеларијама.
Зато Звездо, играј за све. За српски фудбал и његову будућност.

Image
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by Либурнија »

Звезда сигурно повлашћена само у другој рунди квалификација за Лигу шампиона, не и у трећој!

26 мај, 2014
Црвена звезда ће после дуго времена играти у квалификацијама за Лигу шампиона.Наравно, уколико УЕФА да зелено светло некадашњем прваку Европе и света.


Image
(ФОТО: Д. Жарковић)

Ако буде тако, пут до групне фазе за црвено-беле ће бити врло тежак, умногоме ће зависити и од среће приликом жреба.
Шампион Србије стартује из друге рунде квалификација и у њој ће црвено-бели сигурно бити повлашћени. Ипак, и у овој рунди има прилично незгодних ривала, као што су Динамо Тбилиси, Малме, Стромсгодсет, Скендербеу…
Остали тимови не би смели да представљају озбиљнију препреку, али искуства српских клубова из претходних сезона позивају на опрез. У случају неуспеха у овој рунди била би завршена одисеја црвено-белих у Европи.
Као и ранијих сезона, жреб за трећу рунду биће обављен између два меча друге рунде. Црвена звезда неће бити међу десет најбољих тимова по коефицијенту приликом жреба, па би требало да добије неког од јачих ривала.
У овој рунди укључују се још три тима, аустријски Ред Бул Салцбург, дански Алборг и шампион Кипра (АЕЛ Лимасол или АПОЕЛ). Аустријанци су потенцијални ривали Звезде, док то сигурно неће бити Алборг, који има лошији коефицијент од црвено-белих.
Што се тиче Кипрана, ако првак буде АПОЕЛ, он ће бити међу могућим ривалима Звезде, док до АЕЛ не би био. Потенцијални ривали Звезде су и екипе које су у другој рунди, са најбољим коефицијентима завршно са Шерифом (ако АПОЕЛ буде шампион Кипра), односно Марибором (ако АЕЛ буде шампион Кипра).
Екипа Славише Стојановића ће дакле у овој рунди за ривала имати Ред Бул Салцбург, Стеауу, Селтик, БАТЕ, Спарту Праг, Динамо Загреб, Лудогорец, Макаби Тел Авив, Шериф и Марибор или АПОЕЛ.
Наравно, уколико сви ови тимови, не рачунајући Ред Бул Салцбург и евентуално АПОЕЛ (ако буде првак Кипра) преброде другу рунду квалификација, с обзиром да ће имати ривале из неповлашћеног шешира, који би такође могли да буду Звездини ривали.
Самим тим, јасно је да Црвена звезда, уколико избори пласман у плеј-оф рунду квалификација за Лигу шампиона, неће бити међу носиоцима у последњој рунди пред улазак у групну фазу.
Но, не треба заборавити да играње у тој рунди квалификација за Лигу шампиона у случају неуспеха гарантује пласман у Лигу Европе.
У „стази пратилаца“, односно тимова из најјачих европских лига који нису изборили директан пласман у групну фазу Лиге шампиона, гледаћемо паклене мечеве већ у квалификацијама.

Прва рунда квалификација (жреб 23. јуна, термини утакмица 1/2. јул и 8/9. јул):
Повлашћени


Левадија (Естонија) 4,575
ХБ (Фарска Острва) 3,175
Санта Колома (Андора) 2,166
Неповлашћени
Банантс (Јерменија) 1,325
Линколн Ред Импс (Гибралтар) 0,000
Шампион Сан Марина

Друга рунда квалификација (жреб 23. јуна, термини утакмица 15/16. јул и 22/23. јул):
Повлашћени
:

Стеауа (Румунија) 39,451
Селтик (Шкотска) 36,813
БАТЕ (Белорусија) 33,725
Спарта (Чешка) 28,870
Динамо Загреб (Хрватска) 23,925
Лудогорец (Бугарска) 18,125
Макаби Тел Авив (Израел) 17,875
Шериф (Молдавија) 17,075
Марибор (Словенија) 16,200
Легија (Пољска) 15,275
Шампион Мађарске (Дебрецин 10,325 или Ђер 4,825)
Црвена звезда (Србија) 9,325
Слован (Словачка) 8,700
Актобе (Казахстан) 8,150
Вентспилс (Летонија) 7,750
Карабак (Азербејџан) 7,575
ХЈК Хелсинки (Финска) 7,435

Неповлашћени:

Динамо Тбилиси (Грузија) 6,975
Малме (Шведска) 6,265
КР Рејкјавик (Исланд) 5,350
Диделанж (Луксембург) 4,975
Стромсгодсет (Норвешка) 4,855
Њу Сеинтс (Велс) 4,850
Сент Патрикс (Ирска) 4,775
Снедребеу (Албанија) 4,600
Работнички (Македонија) 4,550
Валета (Малта) 4,466
Зрињски (БиХ) 4,000
Клифтонвил (Северна Ирска) 3,225
Жалгирис (Литванија) 3,050
Шампион Црне Горе (Сутјеска 2,450 или Ловћен 1,200)
Плус три победника прве рунде квалификација

Трећа рунда квалификација (жреб 18. јула, термини утакмица 29/30. јул и 5/6. август):
„Стаза шампиона“


Ред Бул Салцбург (Аустрија) 46,185
Шампион Кипра (АЕЛ Лимасол 7,650 или АПОЕЛ 37,650)
Алборг (Данска) 5,260
Плус 17 победника друге рунде
„Стаза пратилаца“
Повлашћени:
Зенит (Русија) 73,899
Лил (Француска) 45,300
Копенхаген (Данска) 45,260
Стандард (Белгија) 38,260
Бешикташ (Турска) 34,340

Неповлашћени:

Дњепар (Украјина) 32,193
Панатинаикос (Грчка) 30,220
Фејенорд (Холандија) 13,362
Грасхоперс (Швајцарска) 9,645
Вицешампион Кипра (АЕЛ Лимасол 7,650 или АПОЕЛ 37,650)

Плеј-оф рунда квалификација (жреб 8. августа, термини утакмица 19/20. август и 26/27. август):
„Стаза шампиона“


Десет победника треће рунде квалификација

„Стаза пратилаца“

Арсенал (Енглеска) 112,949
Порто (Португал)
Леверкузен (Немачка) 70,328
Наполи (Италија) 61,378
Билбао (Шпанија)
Плус пет победника треће рунде квалификација „стазе пратилаца“

Групна фаза (жреб 28. августа у Монаку, термини мечева од 16/17. септембра – 9/10. децембра)

Реал Мадрид (Шпанија) 161,542
Барселона (Шпанија) 157,328
Бајерн Минхен (Немачка) 154,328
Челзи (Енглеска) 140,949
Бенфика (Португал) 129,459
Атлетико Мадрид (Шпанија) 119,542
Шалке (Немачка) 95,328
Дортмунд (Немачка) 82,328
Јувентус (Италија) 80,378
ПСЖ (Француска) 80,300
Шахтјор (Украјина) 78,193
Базел (Швајцарска) 75,645
Манчестер сити (Енглеска) 72,949
Олимпијакос (Грчка) 67,720
ЦСКА Москва (Русија) 66,899
Ајакс (Холандија) 61,862
Ливерпул (Енглеска) 58,949
Спортинг (Португал) 58,459
Галатасарај (Турска) 55,340
Андерлехт (Белгија) 50,260
Рома (Италија) 39,887
Монако (Француска) 11,300
Плус пет победника плеј-оф рунде „стазе шампиона“
Плус пет победника плеј-оф рунде „стазе пратилаца“

Image
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by crazynorth75 »

Ninković u MONDU: Od Zvezde mi je ostao ožiljak!
Autor: Nikola Janković
31.05.2014. | 16:36
"Dres sam dao, imam na čelu uspomenu". Pročitajte intervju sa Milošem Ninkovićem. Govorio je da li će ostati u Zvezdi, od čega to zavisi, o svemu što je ekipa prošla na putu ka tituli...

"Mogao sam i u Španiju, evo Olimpijakos igra Ligu šampiona, ali ne kajem se... Mada, dođeš u situaciju da se zapitaš šta ti je to trebalo, ali opet došao sam ne zbog te jedne utakmice ili dve, nego zbog nečega što se događa na kraju sezone. Stoga, odgovor na pitanje da li sam napravio pravi potez ili ne, moći ću da vam dam na kraju sezone kada sednem i dobro razmislim".

Ovo nam je Miloš Ninković rekao prilikom prvog gostovanja u redakciji MONDA, 1. oktobra.

To je bio period u kom su se događale neverovatne stvari na adresi Ljutice Bogdana 1a. Ne samo da je taj intervju stao između poraza od Voždovca i Čukaričkog, već su se u međuvremenu dogodili i "šamponi", razbijanje automobila, beg na Zlatibor, ono čuveno pismo javnosti, skidanje pred navijačima, uvrede u vidu pesmice: "Igrate k'o...", itd, itd.

Malo ko je tada verovao da će Ninković na drugi intervju na istoj adresi doći kao šampion Srbije. Upravo zato, posle sezone u kojoj je Crvena zvezda prekinula šestogodišnju dominaciju Partizana i osvojila titulu svojim "Zvezdinim prolećem", odlučili smo se da ponovo razgovaramo sa istim igračem, jednim od svedoka sezone kakva se retko viđa.

Priču sa popularnim "Ninetom" počeli smo baš od tog intervjua, objavljenog 2. 10. 2013. godine, iz kog su u isto vreme isijavali nezadovoljstvo i optimizam.

Sećaš li se kada si prošli put bio ovde?

"Apsolutno najgori period...", klima glavom Zvezdin vezista sa brojem 33.

Možeš li da izabereš jedan trenutak posle kojeg su stvari u klubu postale bolje i posle kojeg je ekipa krenula ka tituli?

Posle kraćeg razmišljanja, rekao je...

"Mislim da je upravo to pismo bilo presudno. To je. Iako su mnogi pogrešno protumačili ono što smo mi zapravo želeli da kažemo. Cela ta situacija nas je nekako ujedinila i stvarno posle tog pisma osećali smo svi da smo mnogo složniji. To je bio prelomni trenutak, ali sam i tada znao još jednu stvar - da ćemo posle zimskih priprema izgledati mnogo bolje", istakao je i konstatovao:

"Što se i dogodilo".

Image
milos ninkovicFoto: Petar Stojanović - MONDO
Ninković je nastavio...
"Ako pričamo o tom periodu, zaista nismo sumnjali nijednog trenutka da će stvari biti bolje, iako je bilo teško iz tog položaja, sa pet, šest bodova zaostatka, dok ti lupaju auto i skidaju dresove, verovati u titulu prvaka. Na kraju, i to kako smo igrali tada... To je bilo strašno", prisetio se.

"Ali, smogli smo snage i radili fenomenalno nekoliko meseci, što nam se vratilo na najlepši način. Međutim, ni taj rad, ni svi treninzi, ne bi doneli ovo što danas imamo da nismo imali tako dobru atmosferu. I stvarno mi je bilo drago kada je predsednik Dragan Džajić rekao da, posle toliko godina u fudbalu, nije video složniju ekipu koja se profesionalnije ponaša. Drago mi je da su to i drugi primetili da ne bude da samo mi igrači pričamo o tome".

Zapravo, priča počinje leta 2013. godine, kada je ekipa počela pripreme bez trenera, a onda klub dovodio prilično nespremne igrače do poslednjeg dana prelaznog roka, zaključujući i transfer Dragana Mrđe.

"Ja sam došao tri dana pre utakmice sa Islanđanima, Mrđa je došao posle Javora. To je bilo strašno... Pre svega, i igrači koji su bili tu su počeli pripreme bez trenera. I zato mi je žao kad slušam neke priče, iako sam svestan da ljudi imaju pravo da komentarišu šta žele. Ali, ne razumem ljude iz fudbala kada kažu: 'Vidi Zvezdu ima 15 pobeda zaredom, a jesenas nije mogla da pobedi Čukarički, Donji Srem, Voždovac...' Pa, nije mogla da pobedi, baš iz tih razloga", rekao je.

"Zimus smo prvi put zajedno prošli pripreme, na odgovornim pozicijama su došla dva iskusna igrača umesto dvojice mladih. Ne kažem, Krneta i Lazić su odlični igrači ali njihova mladost nije mogla da izdrži pritisak koji donosi igranje u Crvenoj zvezdi. Oni su budućnost kluba, ali smo sa Pavićevićem i Kelharom dobili momke koji su već nešto prošli u karijerama i koji su umeli da se nose s pritiskom... Ne vidim ništa čudno u tome što smo dobili 15 utakmica zaredom".

A, ti? Je l' moglo još nešto da ti se dogodi ove sezone?

"Hah... Ja sam posle toga svega znao da ću uzeti titulu. Jer, nemoguće da sve to proživiš i ne uzmeš titulu. Ožiljak na čelu, dva puta nos, dva puta isto koleno... Leđa sam vukao od ranije, ali ovo je sve bilo 'novo'. Jedina dobra stvar je što sam u Zvezdi zalečio ta leđa", kaže sa osmehom, dok mu je na čelu i dalje vidljiv ožljak od gadne rasekotine koju je zaradio jesenas.

I tada je odbio da se preda, prvi "večiti derbi" igrao je sa kacigom.
Image
Miloš NinkovićFoto: MONDO/Nikola Janković
Ispričao nam je i jednu anegdotu...

"Što se ožiljka tiče... Završi se sve, uzmemo titulu, dođem kući i žena me pita: 'Gde ti je dres!?' Ja kažem: 'Pa, dao sam...', ona mi kaže: 'Kako si, bre, dao? To treba da ti bude uspomena...' Ja sam joj samo pokazao na ožiljak i rekao: 'Draga, imam uspomenu do kraja života'", nasmejao nas je, a onda se uozbiljio.

"Nisam samo ja imao pehove, svaki igrač pojedinačno i svi mi zajedno prolazili smo kroz sve i svašta. I šefu sam rekao, na kraju, da bi o ovoj sezoni zaista trebalo da se napiše knjiga. Mislim da bi bila mnogo prodavanija od Đokovićeve..."

Trener? Pet puta smo ga smenjivali, čak ni pojedini rukovodioci nisu krili od novinara da razgovaraju sa potencijalnim naslednicima...

"Baš zbog toga bi on trebalo i da napiše knjigu, jer je prolazio sve ovo što i mi, plus tri puta gore stvari na ličnom planu. Pretpostavljam... Imao je problema sa zdravljem, događalo se da ne može da dođe na trening zbog toga, osedeo je, pogledajte samo sliku sa promocije u Zvezdi i ovu sa slavlja. Svaka čast i njemu i pomoćnicima šta su sve izdržali", pričao je.

"Jako je teško raditi u klubu u kom si 'bivši' svako malo. Ekipa igra loše, trener je kriv, trener je ovo, trener je ono... Na kraju čovek uzme titulu, svaka mu čast".

Image


Da li je Slaviša Stojanović pogrešio što je vama, iskusnijim igračima, dao priličnu slobodu i na terenu i u svlačionici?
"Bilo je i dobrih i loših strana... Imali smo slobodu, ali nikada niko nije to zloupotrebio i rekao: 'Treneru, daj da igramo ovako, uvedi ovog ili onog'. Događalo se da pozove nas starije u kancelariju i pita nas za mišljenje. Džoni (Nikola Mijailović) mu kaže ovako, ja mu kažem onako, Miki (Nenad Milijaš) kaže ovako... Da li smo mu pomagali ili ne, ne znam. Ali, smo imali jedan drugarski odnos".

Da li vam je bilo drago da pročitate izjave čelnika, koji su se složili u oceni da je "za titulu najzaslužnija ekipa"?

"Nema šta da se lažemo, to znaju i čelnici i navijači i svi koji su u klubu. Svi znaju šta se događalo u svlačionici i pri tome ne mislim samo na nas igrače, već i na trenere, masere, terapeute, čistačice, sve koji su živeli sa nama svakog dana. Nema tu šta da se krije, to se zna. Glupo bi bilo i da su čelnici rekli nešto drugo. Hvala im što su bili iskreni..."

Čudan je bio odnos između vas i čelnika tokom sezone. Eto, dogodilo se i da na vašu inicijativu na kraju bude smenjen sportski direktor Zoran Stojadinović. Iz ovog ugla, da li je bilo bolje posle njegovog odlaska?

"Pa, bilo je bolje. Mislim, glupo je što smo mi igrači morali da radimo takve stvari, ali nije bilo kud. Svi smo se složili da nam je potreban mir u svlačionici. Nismo želeli više da nam bilo ko unosi nemir, da nam priča neke stvari... Jednostavno, Džoni je prvi pokrenuo to, ja odmah posle njega, ustao je i Miki i Bajko (Boban Bajković), ne da bismo zaštitili Džonija, nego da bismo zaštitili sve nas", rekao je i nadovezao se:

"Mi smo naš posao radili pošteno i smatrali smo da imamo pravo i da kažemo šta nam smeta".

Potom je ispričao i sledeće...

"A, ono što je traženo od nas smo ispunjavali, pa i to da potpišemo da nećemo tužiti klub ukoliko ne bude bilo novca. Na kraju, što je bilo potpuno OK, i predsednik je u decembru rekao da ko može i želi da igra bez novca na proleće može da ostane, a ko ne želi, da je slobodan da ode. Ne mislim bukvalno bez para, već je svima bilo jasno da nećemo dobiti sve što nam piše u ugovorima".

Ipak, nije bilo za očekivati od svih da kažu...

"Ono što bih sada izdvojio su stranci. Koliko sam puta pričao sa njima... Ne znam kako bih se ja poneo u nekoj drugoj državi da me ne isplaćuju, da imam takve probleme i da posle cele te polusezone potpišem da neću tužiti klub. To samo govori koliko su oni bili uz ekipu i nisu hteli da remete atmosferu. I Pečnik i Kelhar, Dauda, Onjilo... Svi", rekao je Ninković.

"Hvala im. To vam govori o tome kakvu smo atmosferu imali".

[youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=p ... inzNAFfb4U[/youtube]

Malo toga vi stariji igrači niste radili, pa ste tako i skautirali i lobirali i menadžerisali. Konkretno, Mijailović i ti ste insistirali na dovođenju Mrđe, koji je na kraju bio golgeter šampionata.

"Hvala Bogu pa je dao 20 golova, da je dao tri ili četiri, danas bi svi osuli paljbu po Džoniju i meni što smo insistirali. Ali, ono što sam u finišu priprema video je da nam baš takav treba. Mrđu znam, igrali smo u reprezentaciji, i iako je imao dve teške povrede, znao sam da osećaj za gol koji dečko ima ne može da izgubi. Znao sam da će mu biti potrebno neko vreme da se vrati, ako se sećate on je u početku bio na klupi, čak je trener imao i neke nedoumice da li uopšte da bude u 18 ili ne", prepričavao je početak sezone.

"Ali, to je bilo normalno posle teške povrede. Bilo mu je potrebno vreme i ja sam to znao. Nikad nisam sumnjao da Mrđa jeste ono što jeste, zato smo Džoni i ja tražili da ga dovedu".

Image
Miloš NinkovićFoto: crvenazvezdafk.com

U više navrata pomenuo si Džonija, tj. Nikolu Mijailovića. Kakva je njegova uloga bila?
"Na terenu ili van njega?", uzvratio je Ninković sa osmehom i zapravo pogodio suštinu našeg pitanja.

"Igrao je dugo 'preko'. Došao je u klub u kom stvari nisu kako treba i to je mogao da primeti, za razliku od igrača koji su možda već nekoliko godina tu i koji su se na to navikli. Na kraju, i meni su neke loše stvari postale već normalne posle dva, tri meseca... On je imao neverovatnu potrebu da menja na bolje, dok sam ja posle određenog vremena odustao i rekao mu: 'Džoni, daj da se skoncentrišemo samo na teren, vidiš da ne možemo na sto strana... Gubimo energiju i koncentraciju', što se negde i videlo u našim igrama...", govorio je...

"Ali, on je nastavio to da radi i vukao je i mene... Imali smo preveliku želju da to sve bude kako treba, iako neke stvari nisu mogle i ne mogu da se promene preko noći".

Ipak.

"Sigurno da je nama saigračima bio potrebniji na terenu, iako je radio sve i svašta. Mnogo je bio bitan na terenu".

"JA SAM STOPIRAO PREGOVORE SA MILEVSKIM"

Želeli smo da pitamo Ninkovića koga će ovog leta, poput Artema Milevskog prošlog, nagovarati da dođe u Crvenu zvezdu. Očekivali smo da će spomenuti Milana Biševca i Aleksandra Lukovića, ali, spontano, priča nas je vratila na Milevskog, a odgovor je bio veoma zanimljiv...

"Hteo sam da zovem Milevskog. Ja ga volim i najviše sam se s njim družio u Kijevu. Ali, zvati čoveka da dođe u stranu zemlju u kojoj neće dobijati platu po tri meseca, a znam ga kakav je, ne bi bilo dobro. On bi mene zvao i pitao: 'Kad će pare?', onda bi iz kluba mene zvali i pitali: 'Što ga nema na treningu? Gde je?', a znam ga, kad bi video kakav je Beograd grad, izlazio bi svako veče... Onda sam ja lepo odlučio da to stopiram, iako to nikad javno nisam rekao. Bilo bi kontraproduktivno", objasnio je i konstatovao.

"Ispostavilo se kao pravi potez, verujem da tamo gde igra ima redovna primanja, a mi smo uzeli titulu bez njega".


Biševac i Luković? Nije bilo nemoguće da dođu na zimu, navijači ih očekuju sada.

"Pričao sam i sa Bišketom i Lunetom, oni zaista imaju želju da se vrate, ali imao sam i ja, pa nisam mogao sve dok mi nije istekao ugovor sa Dinamom. Lunetu je istekao, Bišketu još nije. Ne sumnjam da žele, ali moraju ljudi da shvate neke stvari... Oni su igrači u godinama, nalaze se u poslednjoj fazi karijere. Imaju supruge, koje se takođe nešto pitaju", rekao je i naveo sopstveni primer.

"Evo, ja sam imao problema sa ženom povodom odluke da se vratimo u Srbiju. I to nije bila šala, kao što si došao u Zvezdu, nećemo pričati dva dana... Ne. Stvarno sam imao problem, ali je ona negde shvatila koliko sam to želeo. Tačnije, tek je sada shvatila. Nije joj trebalo mnogo...", rekao je sa osmehom.

Koliko ti je značilo mogli smo da vidimo u trenutku kada su te savladale emocije, sa ćerkicom u naručju.

"Dobro... Suze su posledice svega što se skupljalo u meni tih godinu dana".

Da li je ostalo energije za još godinu dana?

"Razmisliću dobro ja o svemu, a prvo ću popričati s ljudima iz kluba, jer ne želim da radim nikome ništa iza leđa i mnogo će zavisiti od toga koja ekipa bude ostala tu za narednu sezonu", rekao je i dodao:

"Videćemo šta će biti u narednih par dana... Ne samo ja, već i ostali igrači".

U kojoj meri bi konačna odluka oko licence mogla da utiče na vas igrače?

"Lično, mislim da neće mnogo uticati. Pričao sam mnogo sa saigračima i svi imaju neverovatnu želju da ostanu u klubu, ali je većina njih tu na 29, 30, 31... Tu smo, u godinama kada možemo da odradimo još neki dobar ugovor, da uzmemo još neki dinar. Treba i to razumeti", ponovio je i nagovestio šta će biti presudno posle sezone u kojoj je većina igrača igrala za mnogo manje novca od onoga što je potpisano.

Image
miloš ninkovićFoto: MN Press
"Mislim da će više od licence uticati to kakvo će biti stanje u klubu. Ako bude ovakvo, iskreno, ne mislim da će neko od iskusnijih igrača ostati", slegao je ramenima.

Potom je sam dodao...

"Ali, šta god da bude, hoću da kažem da Crvena zvezda ima mnogo mladih i perspektivnih igrača kojima bi trebalo pružiti šansu, postepeno, sistematski... Zvezda je takav klub da ne može da 'trpi' mlade igrače predugo. Ako krene po lošem, ćao, nema te. Potrebno je napraviti spoj mladosti i iskustva da bi i oni mogli da nauče ono što je potrebno, a da sklone ono što ne treba".

Odakle smo počeli, tu ćemo i završiti. U oktobru si nam rekao ćeš otići ukoliko na kraju sezone budeš video da nisu svi u klubu radili na tome da se osvoji titula, da nisu svi imali isti cilj. Da li su se stvari popravile u odnosu na tada?

"Jesu. Nije bilo svađa, nije bilo scena kao jesenas, predsednik Dragan Džajić je bio uz ekipu sve vreme. Pred svaku utakmicu je dolazio i bio je tu na svakom prvom treningu posle utakmice. Bilo je mnogo bolje nego ranije, ono je bilo baš ružno. Na kraju je bilo sve zaista dobro..."

Ako je ovo tvoj poslednji dolazak kod nas u svojstvu igrača Crvene zvezde, po čemu misliš da ćete pamtiti navijači?
"Sigurno će me pamtiti po tome što sam došao u ovako teškom trenutku. Mnogi me pitaju kako sam zadovoljan igrama, ja o tome nisam hteo da pričam, ali evo kažem - uopšte nisam zadovoljan kako sam igrao ove sezone! Da sam bio negde drugde, bio bih jako razočaran. I u Dinamu je bilo tako, odigraš lošu polusezonu, uzmeš titulu, ali ti bude krivo, jer ni je to to... Ovo je prvi put da uopšte nisam zadovoljan kako sam igrao, a da sam iskreno srećan".

Dodao je...

"Toliko sam želeo tu titulu i ništa mi drugo nije bilo bitno. Znao sam da će biti teško i kad sam dolazio. Paradoksalno, francuska liga je mnogo jača i kvalitetnija od naše, a ja sam prošlog proleća igrajući za Evijan, za polusezonu imao mnogo bolji učinak nego u celoj sezoni igrajući za Zvezdu. Ovde, kod nas. A, srpsku i francusku ligu ne možemo da poredimo. Tako je, kako je... Ostaće upisano da smo uzeli titulu, a to kako sam igrao... Pričaće se još dva, tri dana. Verujem i da će me ljudi pamtiti po tome, što sam došao kad je bilo teško", završio je Miloš Ninković odgovor na poslednje pitanje u intervjuu, a onda potvrdio da ima vedar duh i našalio se na svoj račun...

"To je, zapravo, jedino po čemu će me pamtiti...", rekao je sa osmehom 29-godišnji Beograđanin.


Image
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by Либурнија »

Страни медији: Црвена звезда је дотакла дно

7 јун, 2014
Вест да је Европска фудбалска унија (УЕФА) суспендовала Црвену звезду из европских такмичења изазвала је велики одјек медија у региону, али и широм Европе.

Image
(ФОТО: Д. Жарковић)


Енглески ББЦ и ЦНН наводе да Црвена звезда пати што неће играти у квалификацијама за Лигу шампиона, као и да градски ривал Партизан чека дозволу да заузме то место. Уз то, пишу да ће и Фудбалски савез Србије испаштати због давања гаранција црвено-белима.
Шпанска Марка преноси да је Звезди ускраћен покушај да се пласира у ЛШ, иако је освојила прву титулу после 2007. године.
– Некадашњи шампион Европе дотакао је дно због неплаћених рачуна. Фудбалери Нејц Печник и Никола Мијаиловић издвајали су сопствени новац за клупску храну, а црвено-бели дугују око 50 милиона евра, што је велика цифра за овдашње услове – наводи се између осталог у тексту Еуроспорта.
Исти сајт преноси изјаву потпредседника Ивице Тончева да УЕФА није имала разумевање за актуелно руководство.
Вест да је Звезда остала без лиценце за учешће у европским такмичењима оставила је траг и у региону. Хрватски портал Индекс пише да је УЕФА забранила Црвеној звезди излазак у Европу, иако је „скинула” Партизан са врха српског фудбала, док Вечерњи лист наводи да је Звезда ригорозно санкционисана и да се такве казне додељују само мањим клубовима.
– УЕФА је била немилосрдна – преноси босански сајт Спорт, док подгоричке Вијести истичу да су црвено-бели кажњени после дуготрајне процедуре, иако су им рокови пуно пута померани.
УЕФА је јуче дисквалилфиковала Црвену звезду из такмичења у Лиги шампиона у сезони 2014/2015 због кршења правилника о финансијском фер плеју. Првак Србије има рок од 10 дана да се жали Међународном суду за арбитражу у спорту (ЦАС).

Image
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by Либурнија »

СКРАЋЕНИ КОРНЕР: Нови почетак или катаклизма

8 јун, 2014
Пише: Предраг Сарић
Катаклизма. Управо тако је давне 1979. у очима осмогодишњег дечака изгледао крај Звездине утакмице са Борусијом, оном из Менхенгладбаха и чињеница да трофеј неће бити у рукама Дулета Савића.


Image
(ФОТО: Н. Неговановић)

У очима песимиста данас катаклизмично делује и одлука УЕФА да искључи некадашњег првака Европе и света из квалификација за Лигу шампиона.
Одмах су се наравно јавили и петоколонаши који увек све знају, призивајући и казну од ФИФА.
Знам да ће многима ове речи звучати као јерес, али УЕФА је Звезди учинила највећу могућу услугу.
Урадила је оно за шта нико, ама баш нико у Србији, није имао снаге свих ових година. Казном је Звезди дала прилику за нови почетак. За ресетовање и полазак од нуле. Или, ако баш ситничаримо, из дебелог минуса.
Тренутак је за потпун заокрет. Не треба очајавати што ће се, сасвим природно, садашњи састав распасти. Већ се концентрисати на то да се уместо играча са уговорима са пет нула, у следећу сезону уђе са кадровима из омладинске школе.
Наравно, одмах ће се пронаћи неко ко ће питати: „А титула?”. Ни далеко звучнија и знатно плаћенија имена нису освајала трофеје, што би се онда у години ресетовања система младима стављало такво бреме.
Такође, не треба сметнути с ума да младост у спорту уме да буде и снажан такмичарски адут.
Кључна разлика која мора да буде опредељење за овакав концепти је у томе што Звезда има будућност само са младима. Можда не за годину, али за две, три када се машина поново покрене сасвим сигурно. Такав тим родиће и звезде чији трансфери ће бити погонско гориво за следећу генерацију.
Драган Џајић је, кажу, размишљао о оставци. УЕФА му је у петак одузела, боље речено одложила право на повлачење.
Зато што је тренутно, на Маракани, једини доказано квалификован да за будући шампионски мозаик одабере тројицу, четворицу искуснијих из садашњег састава и одабере младост, довољно бунтовну да подигне Звезду из нокдауна. И ојача толико да поново буде стални учесник евро такмичења.
Овакву, јединствену прилику за опоравак Звезда више неће имати, неће то бити ни приватизација. Шта ако је пропусти? Е, то би могла да буде катаклизма

Image
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
Stenly
Члан клуба
Posts: 632
Joined: Thu Apr 11, 2013 12:44 am

Re: Други пишу... како Танјуг јавља... вести, вести, вести

Post by Stenly »

Odbrojavaju se dani upravi na Marakani


B. Cvetojević | 08. jun 2014. 20:55 | Komentara: 17


CRVENA zvezda je administrativnom eliminacijom iz Evrope dotakla dno i doživela najsramniji dan u 69 godina dugoj istoriji. Aktuelna uprava nekadašnjeg prvaka sveta za 19 meseci vladavine ne samo da nije uspela da spreči dalji sunovrat kluba već je neslogom, nečinjenjem i nesposobnošću dopustila da posrnuli div bude ponižen i izvrnut ruglu i podsmehu svih. Zbog toga je sada čas da bez odlaganja i izuzetka konačno urade nešto za Zvezdinu dobrobit i da sednicu Upravnog odbora zakazanu za ponedeljak iskoriste za – ostavke!

Predsednik Dragan Džajić je u petak već nudio, ali i volšebno povukao kovertirano „zbogom“. Kako se nezvanično može čuti, jer su funkcioneri kluba nedostupni i nevoljni da za medije govore o sopstvenoj odgovornosti, predomišljanja više neće biti, već će se igračka legenda definitivno povući s funkcije. Ali, Džajić ne sme da bude jedini, već istim primerom treba da se povedu i njegovi saradnici i suparnici iz uprave. I oni koji su više i koji su manje krivi za Zvezdin pad, jer kantar za merenje odgovornosti još nije patentiran.

Da Džajić već neko vreme razmišlja o odlasku, moglo se pročitati i između redova njegove izjave 27. maja. Odgovarajući na pitanje o sportskom direktoru, tada je, ničim izazvan, postavio znak sumnje iznad svog položaja, iako je samo dva dana ranije osvojena titula.

- Ako ja budem i dalje bio predsednik, tražiću da se do početka priprema izabere sportski direktor.
SPREMA SE EGZODUS IGRAČA
IZBACIVANjE iz Evrope označiće i egzodus fudbalera sa „Marakane“. Najiskusniji će ponovo krenuti u inostranstvo, pre svih Dragan Mrđa, Miloš Ninković i Nenad Milijaš, koji već imaju ponude. Zvezda će sigurno prodati i Darka Lazovića, a kroz izlazna vrata će i Nigerijac Dauda, Slovenci Pečnik i Kelhar, Crnogorac Kasalica, dok su Bajkoviću, Mijailoviću i Krneti istekli ugovori. Klub će pokušati da se reši Onjila i Arauha, a Milunović je ranije dobio dozvolu da ide...
Daleko eksplicitniji bio je nedelju dana kasnije, posle sednice UO.

- Nismo mi ovde jer smo oduševljeni funkcijama. Je li mislite da ćemo plakati sutra ako ne budemo tu? Nećemo, sigurno! Prvi ja neću. Možda mi bude žao jer volim Zvezdu, ali nemam nameru da se udvaram bilo kome. Naprotiv, bilo bi mi pet hiljada puta lakše da nisam u ovoj situaciji i da živim mirnije - rekao je tada Džajić.

Njegovog najbližeg saradnika Miodraga Zečevića u više navrata su na odgovornost pozvali potpredsednici Čović, Kokeza i Tončev, rečima da mediji određena pitanja treba da postave generalnom sekretaru, a ne njima. Istina, Kokeza je prošlog petka tvrdio da nije zahtevao ostavku Zečevića, ali je jasno da rukovodstvo u ovom sastavu više ne može da funkcioniše.

Uostalom, šta će Zvezdi uprava koja nije u stanju da obezbedi elementarne uslove za funkcionisanje kluba i stalno se zaklanja paravanom od nasleđenih dugova. Istina je da su u kasi zatekli paučinu, minus od 48,4 miliona evra i uslovnu kaznu UEFA, ali je isto tako nemoguće oboriti činjenice o onome što (ni)su uradili.

- Sami smo kupovali lopte, obezbeđivali avio-karte za pripreme, renovirali svlačionicu, kupili ledomat, obezbeđivali hranu za ručak u karantinu... Kad se zimus rešavalo pitanje licenciranja igrača, koristili smo svoje kontakte i ubeđivali bivše igrače da smanje potraživanja koja im se duguju i potpišu reprograme - javno su svoju muku otkrili fudbaleri Zvezde posle osvajanja titule.

Kada se zna i da je kapiten Milijaš iz svog džepa plaćao takse sudijama za trening utakmice u Sloveniji, da su se najiskusniji igrači često odricali dela zarada da bi mlađi i oni kojima je novac bio potrebniji dobili više, kao i da greškama ljudi iz uprave vizu pred pripreme nisu dobili Onjilo i Arauho, a da preko potrebni Cilinšek nije registrovan za sezonu, uzaludno je i postavljati pitanje kako nisu uspeli da reše problem pred UEFA.

Zvezda je na istorijskoj prekretnici i mora da krene od nule s nekim novim ljudima, sposobnim i spremnim da rade i po 12 sati dnevno, da ne poznaju ni vikende ni praznike kad je to potrebno. S rukovodstvom koje više vodi računa o ličnim sujetama nego o interesu kluba, nokautirani velikan nema šansu da ustane s patosa.
PETROVIĆ KANDIDAT?
DOK aktuelno rukovodstvo okleva s ostavkama, Beogradom se pronela vest da je Mirko Petrović prvi kandidat da nasledi Dragana Džajića na funkciji predsednika Zvezde. Generalni direktor Zavoda za izradu novčanica NBS i nekadašnji prvi čovek „Dunav osiguranja“ dugo je aktivan u sportskim organizacijama, a od 2005. do 2009. obavljao je funkciju predsednika UO KK Crvena zvezda. Početkom ove godine pominjan je i kao mogući predsednik Teniskog saveza Srbije.
Takođe, pojedini krugovi bliski Zvezdi žele da na funkciju generalnog sekretara dođe Dušan Mrakić, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike.

http://www.novosti.rs/vesti/sport.294.h ... a-Marakani" onclick="window.open(this.href);return false;
Stenly come back!
Shuger, thank you!
Liburnija, thank you, too!

https://www.youtube.com/channel/UCwsqqc ... ZHn5oGyDfQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Locked