"Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Део форума посвећен ФК Црвена звезда
Locked
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by Либурнија »

Pet desetljeća od povijesnog gola Rijeke na Marakani



Image
Foto

Ivor BALENAutor: Ivor Balen
Objavljeno: 2. rujna 2013. u 9:42

Današnje izdanje Sportskog žurnala podsjetilo je na taj događaj kratkim tekstom koji se između ostalog bavi i prvom utakmicom odigranom na Marakani, kada je Zvezda pobijedila 2:1, ali prvi gol postigla je Rijeka

SUBOTICA Nekoliko dana prije utakmice Srbija - Hrvatska stadion Marakana obilježio je pet desetljeća postojanja. Današnje izdanje Sportskog žurnala podsjetilo je na taj događaj kratkim tekstom koji se između ostaloga bavi i prvom utakmicom odigranom na Marakani.

Bio je to susret u kojem su se sastali Crvena zvezda i - Rijeka, 1. rujna 1963. u Prvenstvu Jugoslavije. Pobijedili su domaći 2:1, ali prvi gol postigla je Rijeka, odnosno Nedeljko Vukoje.

Zanimljivo je da je ovih dana, pedeset godina kasnije, Rijeka postala uspješnija u europskim natjecanjima od Crvene zvezde, svojedobno osvajača Kupa prvaka, prethodnika današnje Lige prvaka.

http://www.novilist.hr/Sport/Nogomet/Pe ... a-Marakani" onclick="window.open(this.href);return false;
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by crazynorth75 »

ТОП 10 највећих фудбалских мечева на Звездиној Маракани (ВИДЕО)

14 сеп, 2013
Стадион Црвене звезде 1. септембра је напунио 50 година. У суботу у утакмици коју црвено-бели играју против Доњег Срема спрема се фешта, све у склопу прославе рођендана највећег српског стадиона.
За пола века на Маракани одиграни су многобројни фудбалски мечеви и заиста је тешко одлучити се за ТОП 10. Ми смо покушали.
1. Црвена звезда – Бајерн (Минхен) 2:2
24. април 1991.
Сан је постао јава. Црвена звезда је 24. априлске ноћи „отворила небо“ у гротлу Маракане и пласирала се у финале Купа шампиона. Први пут у историји. Касније у Барију постала је првак Европе.
Image
Била је то незаборавна утакмица и до тада невиђена драма на највећем српском стадиону. Црвено-белима је био потребан реми за пролаз даље, а продужетке су избегли због аутогола Аугенталера у 89. минуту.
Шетали су од раја до пакла и назад изабраници Љупка Петровића пред више од 75.000 сведока. После 2:1 у Минхену и голова Панчева и Савићевића, на Маракани је почело фантастичним поготком Михајловића из слободног ударца у 25. минуту.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... i5QfffJNGQ[/youtube]
Немци не би били Немци да нису нашли начин да преокрену стање на терену и у 71. на семафору је стајало 1:2. Заледила се крв у жилама свих звездаша кад је Волфарт погодио стативу. Бог је био те ноћи у црвено-белом.
Чаробан тренутак стигао је после центаршута Михајловића, Аугенталер је неспретно захватио лопту, голман Ауман још горе реаговао лопта је у луку пала у мрежу. За вечно памћење.
Пласман у финале изборили су: Стојановић, Радиновић, Маровић, Шабанаџовић, Белодедић, Југовић, Просинечки, Михајловић, Панчев (од 88. Лукић), Савићевић, Бинић.

2. ЧССР – СР Немачка 1:0
20. јун 1976.
Колико смо тада били цењени говори и податак да је организација завршнице Европског првенства била поверена Југославији. Наравно, финални меч играо се на Маракани, а актери су били Чехословачка и СР Немачка.
Image
Чехословаци су повели са 2:0 (Свелик 8, Добијас 25), али је Немачка головима Милера (28) и Хелценбајна у 89. минуту изборила продужетке. У додатном времену није било промене резултата, па су о победнику одлучивали пенали.
Први промашај догодио се у четвртој серији, кад је Ули Хенес пребацио гол, а потом је Антонин Паненка преварио Мајера лобом по средини гола и тако се уписао у фудбалску историју.
Чехословачка је заслужено освојила титулу првака Европе пошто је у квалификацијама избацила Енглеску, Португал и СССР, а на завршном турниру Холандију и Немачку.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... I1XLar8z9Y[/youtube]
Чехословачка – СР Немачка 2:2 (пеналима 7:5)
Стрелци: Швелик 8, Добијаш 28 – Д. Милер 28, Хелценбајн 89.
Стадион: „Црвене звезде”. Гледалаца: 60.000. Судија: Гонела (Италија).
ЧЕХОСЛОВАЧКА: Виктор, Пиварник, Гег, Добијаш (од 98. Весели), Цапкович, Ондруш, Масни, Паненка, Швелик (од 79. Јуркемик), Модер, Нехода. Селектор: Јежек.
СР НЕМАЧКА: Мајер, Фогст, Диц, Боноф, Шварценбек, Бекенбауер, У. Хенес, Вимер (од 46. Флое), Д. Милер, Бер (од 79. Бонгарц), Хелценбајн. Селектор: Шен.

3. Ајакс – Јувентус 1:0
30. мај 1973.
Нека друга времена, а било је то пре округло 40 година. Маракана је имала привилегију да угости најбоље тимове Европе, а за титулу у Купу европских шампиона 1973. борили су се Ајакс и Јувентус.
Image
Меч је судио Југословен Миливоје Гугуловић, а занимљиво навијачи Старе Даме у црно-белом били су на северној трибини, а холандског шампиона, у црвено-белом, на јужној!
Већ у 4. Минуту, Ајакс је повео са 1:0. После центрашута Немца Бланкенбурга, Џони Реп је главом савладао Дина Зофа. До краја полувремена, Ајакс је имао више прилика да увећа своје вођство, али Кројф, Хан и Мирен нису успели да затресу мрежу ривала.
У другом полувремену, Алтафини је у завршници напада изгубио корак у дуелу са Кролом. Потом следи одличан ударац Хана са 25 метара, али је Зоф одбранио.
До краја меча није било озбиљнијих прилика, Ајакс је на крају славио са 1:0 и био је то његов трећи узастопни трофеј у елитном такмичењу.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 7W2tSD76eY[/youtube]

Ајакс – Јувентус 1:0 (1:0)
Стадион: „Црвене звезде“. Гледалаца: 89.484. Судија: Миливоје Гугуловић (Југославија).
АЈАКС: Стај, Сурбир, Хулсхоф, Бланкенбург, Крол, Нескенс, Хан, Мирен, Реп, Кројф и Кајзер.
ЈУВЕНТУС: Зоф, Салвадоре, Маркети, Морини, Лонгобућо, Каузио, Фурино, Капело, Алтафини, Анастази и Бетега.

4. Црвена звезда – Борусија (Менхенгладбах) 1:1
9. мај 1979.
Једино финале европског купа на Маракани у којем је учествовала Црвена звезда одиграно је у оквиру УЕФА купа 1979. године, против Борусије из Мехенгладбаха. Прва утакмица играна је у Београду, пред 87.500 људи, а реванш у Дизелдорфу. Немци су избегли пораз због аутогола Јуришића, а у реваншу победили са 1:0 из измишљеног пенала.
Image
У пакленој атмосфери фантастичан немачки састав био је на конопцима. Добио је ударац од враголастог Шестића и Звезда би донела вредну победу и можда освојила трофеј да у 60. минуту Јуришић није у стилу голгетера ефектно затресао своју мрежу. Невероватан мук на Маракани, али нико тада није помислио да је нада за трофеј угашена.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... NHh2Exe4Tk[/youtube]

Јуришић је заледио Делије, екипа тренера Бранка Станковића није успела до краја утакмице да постигне још један гол и на реванш је Звезда морала без предности.
Прву финалу утакмицу УЕФА купа одиграли су: А. Стојановић, Н. Јовановић, Јовин, Муслин (од 88. Крмпотић), Милетовић, Јуришић, В. Петровић, Благојевић, Милосављевић (од 88. Миловановић), Д. Савић, Шестић.

5. Црвена звезда – Ференцварош 2:2
23. април 1975.
Рекорд је пао. На Маракани се, у утакмици реванша полуфинала Купа победника купова Црвена звезда – Ференцварош, окупило више од 100.000 људи. Према незваничним информацијама на стадиону је било 107.000 навијача.
Image
Уочи утакмице, родитељима је саветовано да не воде из безбедносних разлога децу на утакмицу. Таква гужва испред Маракане никад пре, а ни касније, није виђена.
Мађари су донели у Београд предност од 2:1 и повели голом Пустаија. Кери и Филиповић су преокренули. Звезда је у финиш меча ушла са бројчаном предношћу, али је примила гол из пенала и испала.
Звезда је до великог меча дошла под командом Миљенка Михића, који је Мађарима пре рекордним бројем гледалаца на Маракани супротставио тим: О. Петровић, Ђорђевић, Никитовић, Баралић, Кери, Радовић, С. Јанковић, В. Петровић, Савић, Сушић, Антонијевић (од 37. Филиповић).

6. Црвена звезда – Партизан 2:1
6. мај 1995.
Тог 6. маја 1995. године, одигран је јубиларни 100. вечити дерби. Не само да је тај окршај Црвене звезде и Партизана био јубиларни, већ је имао и огромну такмичарску важност – одлучивао је који ће од тимова у завршницу првенствене трке ући са већим изгледима да освоји титулу шампиона.

Црвено-белима је одговарало и нерешено, али је Партизан повео у право време, у 71. минуту голом Ненада Бјековића јуниора.
А потом се догодило нешто што сада није тако чест случај, преокрет за само 20 минута. Најпре је изједначио Дарко Ковачевић из једанаестерца, а потом је Звездиним навијачима неописиво славље донео Митко Стојковски, пет минута пре краја сусрета.
Меч је одигран на Маракани пред око 90.000 гледалаца, у амбијенту какав се ретко виђа на европским стадионима.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... eoEGTsbpFg[/youtube]

Црвена звезда – Партизан 2:1 (0:0)
Субота, 6. мај 1995. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 90.000. Судија: Бабарогић (Београд). Стрелци: 0:1 Бјековић (71), 1:1 Ковачевић из једанаестерца (79), 2:1 Стојковски 85.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Милојевић, Стефановић, Ђоровић, Радмановић, Стојковски, Бајчетић, Аџић (Живковић), Крупниковић, Ковачевић, Петковић (Перовић), Сакић. Тренер: Љупко Петровић.
ПАРТИЗАН: Пандуровић, Мирковић, Савељић, Нађ, Болић, Ђурић, Тешовић, Ћурчић (Треневски), Бјековић, Ћирић, Милошевић. Тренер: Љубиша Тумбаковић.

7. Црвена звезда – Милан 1:0 (прекид у 61. минуту)
9. новембар 1988.
Виша сила није дозволила да у судару два фантастична тима тријумфује Звездин. Милан је био на ивици пораза у Београду, губио је 0:1, имао играча мање због искључења Вирдиса…
Image
Све је покварила магла. Услова за игру није било. Меч је прекинут, предност црвено-белих избрисана. Сутрадан се играо нови меч, било је 1:1 као и у Милану. Пресудили су пенали, Гали је одбранио једанаестерце Савићевићу и Мркели. Италијани, окићени венцима среће, прошли су у треће коло Купа шампиона и постали касније преко Вердера, Реала и Стеауе прваци Европе.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... nX_BYuFzNk[/youtube]

Меч са Црвеном звездом прекинут је у 61. минуту, а 11 раније Дејан Савићевић је донео најтрофејнијем нашем клубу вођство. Милан је имао феноменалне играче (Ван Бастен, Малдини, Рајкард, Костакурта, Барези, Донадони, Гулит…), али да не беше магле вероватно би завршио евро пут те ноћи.
Тренер Црвене звезде био је Бранко Станковић. Играли су: С. Стојановић, Јурић, Василијевић, Шабанаџовић, Радовановић, Најдоски, Ивановић, Савићевић, Бурсаћ, Д. Стојковић, Ђуровић, Мркела, Просинечки…

8. Црвена звезда – Реал Мадрид 2:0, 6:5 пеналима
19. март 1975.
Спектакл пред 100.000 људи и тријумф Црвене звезде над великим Реалом. Надокнадили су изабраници Миљенка Михића минус од два гола из Мадрида и у дугој пенал серији изборили пласман у полуфинале Купа победника купова.
Image
Краљевима су круну скинули фантастични Огњен Оља Петровић и Драган Џајић. Чувени голман постигао је два гола из пенала (један у регуларном току за 2:0) и за пролаз даље одбранио у седмој серији једанаестерац тадашњем најбољем стрелцу Европе Сантиљани.
Џајић је тог мартовског дана направио легендарне дриблинге у дуелима са беком Реала Камачом, а постигао је и ефектан гол главом у 36. минуту за 1:0.
Један за другим у пресудним тренуцима са беле тачке погађали су: Кери, Дел Боске, Филиповић, Нецер, Баралић, Агилар, Савић, Брајтнер, О. Петровић и Рубиљан.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... zWNpW9haGo[/youtube]

А онда је Ђорђевић промашио гол, кад се чинило да ће Звезда бити елиминисана исто је учинио и Бенито. Јанковић је погодио, а онда Петровић зауставио Сантиљану.
Миљан Миљанић је био тренер Реала у тој сезони, али није желео да води меч против своје Црвене звезде. Као шеф стручног штаба био је заведен његов асистент Срећко Радишић.
Краљеве из Мадрида срушили су: О. Петровић, Ђорђевић, Никитовић, Баралић, Кери, Радовић, С. Јанковић, В. Петровић, Д. Савић, Сушић (од 75. Ратковић), Џајић (од 84. Филиповић).

9. Црвена звезда – Ливерпул 2:1
24. октобар 1973.
Ливерпул је стигао на Маракану, у другом колу Купа шампиона 1973. године, као освајач УЕФА купа. Црвеној звезди се нису давале велике шансе против сјајног тима, а успела је да оствари победу – 2:1.
Image
Енглезе су закуцали Слободан Цоле Јанковић и Владислав Блеки Богићевић. Кевин Киган је дао наду Енглезима пред реванш, али су црвено-бели покорили и Енфилд роуд идентичним резултатом.
На Маракани је навијаче разгалио фантастичан гол Јанковића, крунисао је одличну игру ударцем ван шеснаестерца. Погодио је рашље. Целу утакмицу одлично је одиграо и тада млађани Владимир Пижон Петровић, забављао је публику потезима петом и дриблинзима.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... yZZmV0uBkA[/youtube]

Богићевић је често одлазио из одбране у напад и у 48. минуту му се посрећило. Избегао је офсајд замку и распалио неодбрањиво волејом.
Ливерпул су у Београду савладали: О. Петровић, П. Кривокућа, Богићевић, М. Павловић, Дојчиносвки, Баралић, С. Јанковић (од 65. Кери), Караси, Лазаревић, Аћимовић (од 38. Н. Јовановић), В. Петровић. Победничку тактику направио је легендарни Миљан Миљанић.

10. Црвена звезда – Реал Мадрид 4:2
4. март 1987.
На 42. рођендан, 1987. године, Црвена звезда је срушила најтрофејнији европски клуб у првом мечу четвртфинала Купа шампиона. Реал је избегао катастрофу на београдском мразу, било је само 4:2!
Image
Већ у 12. минуту на семафору је писало 2:0 (Бошко Ђуровски и Жарко Ђуровић), а кад је Бора Цветковић у 39. попео на 3:0 чинило се да краљеви немају шансу да круну подигну са патоса. Санчез је смањио на 3:1, а до краја меча свирана су и два једанаестерца на различитим странама.
За Звезду погодио је и попео на 4:1 Милан Јанковић, а Санчез у црним хеланкама извукао Реал из тунела. У Мадриду било је 2:0 за чету тренера Леа Бенхакера, црвено-бели су остали без финала.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... h-LVjN6h0Q[/youtube]

Остао је утисак да је судија из Енглеске Хекет, пред 90.000 људи, частио Реал пеналом. Био је то други једанаестерца за госте, први при резултату 1:0 одбранио је Стеван Стојановић.
Тренер Велибор Васовић извео је тим: С. Стојановић, Кривокапић, Радовановић, Брачун, Елзнер, М. Јанковић, Ђуровић, Б. Ђуровски, Б. Цветковић, Стојковић, Мркела (од 70. З. Павловић).


Image
''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
redneck
Члан клуба
Posts: 406
Joined: Wed Apr 10, 2013 8:54 am

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by redneck »

Javljaju da je renovirana svlacionica od donatorske vecere
Sta radi direktor stadiona i potparol?
Gde su slike?
Kako te lenjivce treba oterati
Zasto se ne krece u renoviranje WC,da budu dostojni coveka a ne roba iz konclogora
Zar je problem kupiti 100 kg crvene farbe pa krenuti polako
Svih tih 220 zaposlenih neradnika treba nogama isutirati
User avatar
Il genio
Стара гарда
Posts: 2241
Joined: Sun Mar 17, 2013 2:47 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by Il genio »

Image

Image

Image

Image

Ponovo se oseca velikai pozitivna energija oko kluba, koja se u ovom slucaju manifestuje sminkanjem i sredjivanjem stadiona. Nadam se da nece biti uzalud potrosena kao sto je bio slucaj sa Vesicevom upravom. Svaka cast svima koji su ucestvovali u ovim akcijama.
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by Либурнија »

РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
Il genio
Стара гарда
Posts: 2241
Joined: Sun Mar 17, 2013 2:47 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by Il genio »

Kao sto je opste poznato, reflektori su nam u ocajnom stanju i zbog toga je Marakana izgubila licencu za evropske utakmice, pa se reprezentacija preselila na JNA. Juce sam video vest na SOS-u kako je Terzic izjavio da ce reflektori biti sredjeni do kraja godine sredstvima UEFA i da se zahvaljuje Lakovicu koji je to ugovorio.
User avatar
dacha od bosne
Тешка џомба
Posts: 8851
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:15 pm
Location: I na Marsu ako treba...

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by dacha od bosne »

Na celom svetu mi je sve, da živim ne mogu bez nje...
User avatar
Константин
Члан клуба
Posts: 1989
Joined: Sat Mar 16, 2013 10:11 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by Константин »

dacha od bosne wrote:Rajko Mitić ili...?
Приликом мајских поплава ишао сам службеним теренским возилом у поплављени дио града да обиђем уређаје везане за посао и уједно родбину и познанике, и прва на путу ми је била ујна која је стара бака која је остала сама и болује од паркинсове болести. Замолим пријатеља у неопрен рибарском одијелу да загази и уђе у кућу и да је пита шта јој све треба да јој набавим кад чујем глас са спрата: "Ја бих ћевапе!" :D Мени било и симпатично (па сам чак и отишао да купим), шта ће, болесна, сенилна и преплашена не резонује рационално.
Е тако и ови, тему која је за срећнија времена стављају у фокус док се клуб буквално гаси...
Врста која изумире
User avatar
МоСа ВерСе
Стара гарда
Posts: 2524
Joined: Thu Jan 09, 2014 3:01 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by МоСа ВерСе »

Него братијо, како ћемо сад да певамо песме где се спомиње Маракана?

Рајко Митић дал' је пун ил' смо само ми...
Рајко Митић, туристичко место, ја сам тебе посећив'о често...
На Рајку Митићу стигла је она...
Рајко Митић моја судбина...
Да и деца наша на Рајку Митићу...
Јер ја сам Звездаш, Звезда то је тим, због које пијем бенседин, била прва или не, ја попијем....
dr.nele
Новајлија
Posts: 31
Joined: Sat Mar 16, 2013 6:35 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by dr.nele »

Pozdrav svima da malo ozivimo ovu temu.Najavljena je rekonstrukcija stadiona pa sta ocekujete?Ipak uefa gleda dosta kroz prste sto se tice stadiona.Imam par prijatelja koji su isli u Zg na Dinamo Bajern.Ljudi ne vjeruju da se tu uopste igraju utakmice bilo kakve.Kazu uzas i okolo stadiona i na stadionu.Tako da ocekujem da ce i nasi uraditi samo neke kozmeticke stvari.Ono sto bi ja volio kad bi se mijenjale komplet stolice(znam da nece)da budu bijele.Crvenim da pise Delije kao i sada na sjeveru,zapad ime kluba sponzor kao i sada i stepenice da budu crvene.Bijela boja ne spada pa se ne uocava starost kao sada gdje je sve sareno.Moze se stadion lijepo srediti bar vizuelno da se usminka do neke ozbiljne rekonstrukcije ili novog stadiona.
User avatar
dacha od bosne
Тешка џомба
Posts: 8851
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:15 pm
Location: I na Marsu ako treba...

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by dacha od bosne »

Prije svega, haveru, dobrodošao nakon dužeg vremena :ziveli: Elem, i ja mislim da će UEFA da progleda kroz prste oko nekih stvari, alimislim da će i nši da ga srede malo. Sad, iskreno nemam nekih posebnih želja sem da ne bude neko šarenilo i kičeraj.
Na celom svetu mi je sve, da živim ne mogu bez nje...
dr.nele
Новајлија
Posts: 31
Joined: Sat Mar 16, 2013 6:35 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by dr.nele »

hvala na dobrodoslici napisao sam sinoc i tekst poveci u temi regionalna liga ali sam obrsao nakon par minuta.Nemam zivce za prepiranja pa pisem na ovim neutralnim temama.Ja vjerujem da je onaj tunel montazni da bi se spojili svlacionice i teren glavno sto ce uraditi.Mislim da je to jedna od najvecih mana stadiona i to sto ne mogu kroz tunel da prodju vatrogasna kola.Tunel sumnjam da ce sada prosirivati tako da mislim da ce biti taj tunel stolice na jugu i neka sitna farbanja i tako to.
penal
Звездаш
Posts: 113
Joined: Tue Jul 19, 2016 9:54 pm

Re: "Маракано туристичко место" - наш стадион, наша кућа

Post by penal »

Evo je nasa kuca u novom ruhu...

Konacno se sve pomerilo sa mrtve tacke...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=O-aln9XLPLc[/youtube]
Locked