Mihailo Uvalin

User avatar
dacha od bosne
Тешка џомба
Posts: 8851
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:15 pm
Location: I na Marsu ako treba...

Mihailo Uvalin

Post by dacha od bosne »

Poštovani gospodine Uvalin,

pre svega želimo da Vam se zahvalimo što ste pristali na intervju sa nama. Vi ste jedan od trenera koji se niste dugo zadržali na klupi Crvene Zvezde, ali ste sigurno jedan od onih koji su ostavili vidljiv trag u našem kk kroz sav onaj entuzijazam koji ste pokazali za vreme boravka u Zvezdi, kao i time što ste bili u klubu kada je on bio možda i na najnižim granama i borio se za opstanak u ABA ligi.
Baš zbog toga, kao i nekih drugih situacija u i oko našeg kk, verujemo da ćete britko odgovoriti na pitanja Zvezdinih navijača, onako kako samo Vi to znate.

Evo, počećemo sa nekim pitanjima vezano za ovu sezonu, pa ćemo nastaviti sa onim temama iz doba Vašeg bistvovanja u Zvezdi.



CZBG: Kakvi su, po vašem mišljenju, dometi Crvene Zvezde u ovoj sezoni?

Uvalin: Po mom mišljenju posle 3 odigrana kola CZ je aposolutni favorit za osvajanje Jadranske lige, kao i prvenstva Srbije. Naravno da to nije lako ostavariti, ali to je realnost Srpske i balkanske košarkaške scene. To je kvalitetan tim sa verovatno najvećim budžetom u Adriatic ligi.
Drugo pitanje je EL, gde je izlazak iz grupe veoma dobar rezultat. Treba istaći da CZ u ovoj sezoni sigurno ima najnezgodniji domaći teren i to bi trebao da bude veliki adut u borbi za top 16.

CZBG: Kako vam se čini ofanzivni book Zvezde?

Uvalin: Ne bih želeo da ulazim u takve analize. Pre svega mislim da svaki trener ima svoju filozofiju i nju verovatno smatra za najbolju. Sve će se pokazati kroz sezonu, u dve po kvalitetu različite lige. Najbolja taktika je pobednička i na kraju niko se neće na to osvrtati ukoliko bude rezultata. Do ovog trenutka sve to izgleda sasvim solidno i sa puno kontranapada, što je ipak posledica veoma lošeg kvaliteta protivnika u Adriatic ligi.
EL će biti dobar test i ofanzivnih setova kao i kvaliteta odbrane.

Image

CZBG: Kog domaćeg igrača iz Zvezde bi voleli da vidite u Vašem sledećm klubu?

Uvalin: U zavisnosti od nivoa ekipe i takmičenja. Mladi Mitrović pokazuje potencijal koji će morati da potvrdi u EL. Što se tiče neke konstante mislim da je Branko Lazić igrač kojeg bi svaki trener poželeo. Takvom igraču uvek možete naći ulogu u ekipi.

CZBG: Koliko po Vama Nebojša Čović ima uticaja na Dejana Radonjića? Pitamo jer Vi ipak poznajete sve te relacije i verujemo da ste imali sličnih situacija u svojoj trenerskoj karijeri.

Uvalin: To morate da pitate Dejana Radonjića. Iz svog dugogodišnjeg iskustva, mogu da vam kažem da će retko gde neki trener imati 100% odrešene ruke. Uticaj ljudi koji su na najvišim pozicijama je realnost modernog sporta. Svako pravilo ima izuzetaka ali to su ipak Željko, Duda, Kari, Mesina...

CZBG: Poznato je da ste osvajali titule u Poljskoj i Belgiji. Da li je neka od njih proslavljena kao ona pobeda protiv Cibone u 7. kolu Jadranske lige? Imajući u vidu kompletan ambijent u kom je odigrana utakmica, od čudnog termina do euforične proslave na kraju, da li je to i najčudnija utakmica koju ste vodili u trenerskoj karijeri?

Uvalin: To je bila utakmica kao i svaka druga, ali sa verovatno velikim emotivnim nabojem. Mi smo visli iznad provalije i da nismo dobili tu utakmicu pitanje kako bi završili. Radujem se svakoj pobedi jer ona je pokazatelj da idete u dobrom pravcu. Obe titule koje sam osvojio su mi veoma drage, ali tu sezonu i opstanak vodim kao mission impossible - job done!!!

CZBG: Iz sadašnje perspektive, da li Vam se čini da je bila greška otpuštanje Nikole Kalinića bez ukazane prave šanse?

Uvalin: Naravno da ne. Prvo smo imali velikih problema da završimo papirologiju tj. da dobijemo ispisnicu. Sledeća, možda i važnija stvar je da smo u tom trenutku želeli da pružimo šansu Radosavljeviću, koji je uz Nedovića bio reprezentativni potencijal. Složićete se da je od tog vremena prošlo dosta godina. Kalinić je eksplodirao na svetskom prvenstvu, ali, ako se nevaram, ni u prošloj ili pretprošloj sezoni nije bio zanimljiv za dva najveća Srpska kluba.

CZBG: Kakvo Vam je mišljenje o Aleksandru Cvetkoviću? Posle debitantske sezone kakvu je imao kod Vas, da li je mogao (morao) da postigne više u crveno-belom dresu?

Uvalin: Naravno da je morao. Pokazao je veliki potencijal u našoj zajedničkoj sezoni. Pta se posle izdogađalo, stvarno ne znam, ali je činjenica da pravu šansu nije dobio. Najkompetentiji za to pitanje bi bili treneri koji su ga kasnije trenirali. Na početku ove Adriatic lige igra zaista odlično i nadam se da se vraća na veliku scenu.

CZBG: Da li smatrate da Luka Drča nije uradio ni 10% onoga što je mogao?

Uvalin: Teško je to reći. Mislim da na kraju ono što postigneš je realnost, a da li si mogao više ili manje, priče su za raspirivanje mašte.

CZBG: Kako Vi vidite da je Nemanja Nedović kod Svetislava Pešića više grejao klupu nego igrao? Da li je moguće da je odbranu igrao toliko loše ili je u pitanju nešto sasvim drugo?

Uvalin: Mislim da je to normalna stvar, kao i u životu. Ako vam neko ne leži odnosno ne nađete zajednički jezik, teško možete da očekujete rezultat. Niti je Nedović nagori odbrambeni igrač, niti Kari radi protiv sebe. Sve ostalo su čaršijske priče i čista nagađanja, koje su bile podgrejavane s obzirom da je u ekipi na toj poziciji igrao i sin gospodina Čovića. Ja lično mislim da to nema nikakve veze, speciajlno zato jer je Pešić poznat kao trener koji radi samostalno i pritisak ne prihvata.

CZBG: Da li ste i dalje u kontaktu sa gospodinom Ristićem, i ako jeste da li ste upoznati da li je još uvek prisutan u klubu?

Uvalin: Nažalost ne, ali imam informacije da nema nikakvih veza sa klubom. To je čovek koji je pokušao zajedno sa mojom malenkošću da sačuva dostojanstvo Zvezde.

CZBG: Kako objašnjavate neobičnu hemiju koja se onomad stvorila između igrača i publike, koja se posle nije ponovila iako je Zvezda imala bolje i uspešnije igrače/ekipe? Mnogim navijačima je to i dalje omiljena ekipa.

Uvalin: Ja mislim da su se tim i navijači zajedničkim snagama upustili u otvorenu i bespoštednu borbu za očuvanje dostojanstva kk-a. Bilo je tu ljudi kojima se to nije dopadalo, koji su priželjkivali potop, ali zajedničkim snagama smo uspeli. Što se tiče poređenja sa ostalim ekipama pre i posle, ja to posmatram kao jedan od najvećih uspeha, prvenstveno zbog uslova u kojima se živelo i radilo, a ako hoćete, na kraju to je bio tim koji je papirološki vredio kao jedan igrac ili trener u nekoj od drugih sezona gde se trošilo enormno i živelo rasipnički. Podsetio bih sve da je samo sezona pre naše koštala minimum 5 puta više, a ekipa je završila na 9. mestu sa dve pobede više nego što smo ih mi imali.

CZBG: Da li se čujete sa Džamarom Jangom (s obzirom na onaj tajm-aut)?

Uvalin: Ne, nemam kontakt sa njim. Džamar je bio veoma pozitivan i dobar momak, i veoma mi je drago što sam ga imao u ekipi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8WB_Vuj-rLU[/youtube]

CZBG: Da li Vas je prošla "bol" koju su prouzrokovali ljudi koji su tada vodili klub?

Uvalin: Nema nikavog bola, samo ružna uspomena.

CZBG: Imajući u vidu da je Mirko Pavlović i dalje prisutan, na neki način, u Crvenoj Zvezdi, da li je to prepreka u nekoj potencijalnoj saradnji sa Zvezdom u budućnosti i da li po Vama postoje šansa da se jednog dana vratite u Zvezdu?

Uvalin: Ne razmišljam o toj personi. Da budemo realni, on je totalno nebitan. Ja sam trener koji je do sada osvoji dve titule u dve različite zemlje. Zatim, učestvovao sam u EL i Eurocupu i ako nekome pa i Zvezdi treba takav trener, uvek postoji šansa za dogovor i saradnju.

CZBG: Jedan navijač pita da li bi mogli da kažete sledeće: da li su "grobari" imali direktnog uticaja na naše posrtanje i propadanje (nesportske radnje) i ko to podržava Danilovića i Vujoševića, da ponekad deluje da su jači i od državnih institucija i institucija KSS?

Uvalin: Za neke stavri nikada nećete imati dokaze, ali se sećam određenih situacija gde smo pokušavali da dođemo do nekih sponzora i dobijali smo informacije da su dotični veoma aktivno učestvovali u miniranju potencijalnih dogovora.

CZBG: Na osnovu Vaših tvitova reklo bi se da nemate dlake na jezeiku i da ste kritični prema, kako Vašim kolegama, tako i novinarima. Da li takvi nastupi mogu da Vam zatvore neka vrata u nastavku trenerske karijere?

Uvalin: Ne bih se složio sa vama. Samo jednom prilikom sam spomenuo kolegu na Twitteru i to u trenutku kada sam pokušao da odbranim i opravdam hrvatskog selektora Jasmina Repepu. Što se tiče novinara, sa njima nemam nikakav problem, ali ako neko nešto priča u etar, onda je to moguće i komentarisati. Na kraju krajeva, kada ja radim svi kometarišu, pa eto malo i mene u toj ulozi.

CZBG: Na tviteru se primećuje da pratite fudbal. Pratite li situaciju u FKCZ i kakvo je Vaše mišljenje o domaćem fudbalu u globalu?

Uvalin: Pratim domaču ligu, ali samo rezultate, jer mislim da je nivo fudbala otprilike kao Nemačka regionalna liga. Više sam okrenut Evropi i to specijalo Bundes ligi, jer živim u blizini Berlina i pratim Hertu.

CZBG: Kakvi su Vam planovi u budućnosti? Imate li nekih ponuda, s obzirom da ste trenutno bez kluba?

Uvalin: Planovi su mi da, naravno, u toku sezone nađem tim. Nigde ne žurim jer želim da dobro izanaliziram i donesem pravu odluku. Videćemo, neke stvari ne zavise samo od mene, ali nadam se najboljem.

CZBG: Za kraj imate veliki pozdrav od Bojana (Lakija), Deksija i Bejbi Šeka (ako ih se sećate iz juniorskih dana) i molba da ispričate neku anegdotu iz vremena kada ste bili u Zvezdi.

Uvalin: Jednom prilikom, kada smo napuštali hotel u Zagrebu, čovek na recepciji je zamolio da svi plate mini bar. Naravno svi su izregulisali obavezu i seli u autobus. Posle nekoliko trenutaka čovek sa recepcije je ušao u autobus i zamolio da pomoćni trener Srđan Flajs plati mini bar i to 2 puta ceo inventar. Srđa je pozeleneo, jer nije dirao ništa u baru. U tom trenutku se ispostavlja da je u toj sobi bio vozač autobusa koji je popio sve što se popiti može (i to 2 puta) uključujući i šampanjce. Račun je bio preko 100 evra i rečeno je da će se platiti tokom sledećeg gostovanja. Kasnije te noci, sve do granice, trajala je šala sa vozačem da će biti uhapšen na granici. Vozač neiskusan i naivan, samo što nije umro od starha. Pao mu je kamen sa srca kada smo ušli u Srbiju.

Hvala na pozdravima Bojanu, Deksi i Bejbi Šeku.


Gospodine Uvalin, hvala Vam na odvojenom vremenu i želimo Vam sve najbolje u nastavku trenerske karijere, i naravno, da se jednog dana ponovno vratite u svoju i našu Zvezdu.

Uvalin: Hvala i pozdrav svim navijačima Crvene Zvezde.
Na celom svetu mi je sve, da živim ne mogu bez nje...