Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cup

Nolle
Кошаркашки експерт
Posts: 1178
Joined: Tue May 21, 2013 8:47 pm

Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cup

Post by Nolle »

Početak novog puta

Image


Crvena zvezda opet u Evro kupu. Protivnici će im biti ove sezone u grupi Bilbao, Nižnji i Panionios. Prvi protivnik je španski Bilbao. Bilbao, protiv koga će se igrati sutra u Pioniru sa početkom u 19:15, a prenos će raditi televizija B92. Grupa koju je Zvezda dobila, izuzetno je teška. Ipak svi se nadaju da će iskustvo iz Evrolige doprineti jačem otporu Evropskim protivnicima i da će crveno beli momci biti sposobni da uz podršku navijača u ovom takmičenju otići što dalje. Navijači će takođe na ovoj utakmici proslaviti i svoj rođendan kao navijačka grupa.

Bilbao je mlad klub bez bogate istorije. Osnovan je 2000. godine, a trebalo mu je četiri godine da izbori plasman u prvi rang španskog takmičenja. Zanimljivo je istaći da je za taj uspeh najzaslužniji bio današnji NBA igrač Tijago Spliter, koji je sa nepunih 19 godina bio jedan od najtalentovanijih centara Evrope. Klub je postepeno rastao, a prvi veliki uspeh je napravljen u sezoni 2008/2009 kada se Bilbao domogao polufinala nacionalnog Kupa i polufinala Evrokupa. Naredne sezone su ponovili isti rezultat u prestižnom evropskom takmičenju, a već godinu dana kasnije su bili najveće iznenađenje u ACB ligi gde su igrali finale i izborili Evroligu. U svom prvom nastupu u najelitinijem evropskom takmičenju su se našli u osam najboljih ekipa, a sa dobrim nastupima u Evropi su nastavili i u sezoni 2012/2013 kada su igrali finale Evrokupa i izgubili od moćne ekipe Lokomotive Kubanj.

Bilbao je jedna izuzetno specifična ekipa, koja se dosta oslanja na svoj šut za 3 poena. Česte su i prilike kada ćemo videti petorku bez klasične petice, čak i bez četvorke koja je sposobna da odigra na centru. Već sa krilnim igračima poput Aksela Ervela, belgijskog reprezentativca. Odlaskom Džekija Karmajkla izgubili su dosta na atletici u reketu, ali i dalje je ostao taj šut za 3 poena, koji i centri poput Gabrijela Germana mogu da upute. Roster je sastavljen od domaćih igrača, koji su i u jednom periodu svojih karijera bili reprezentativci svoje zemlje. Igrači poput Alexa Mumbrua, Raula Lopeza, pa i Rodžera Grimaua. Tu je još i brat nama poznatog Davisa Bertansa, odnosno Dairis Bertans.

Na poziciji plejmejkera, tu je Raul Lopez, igrač od kojeg sve počinje u igri Bilbaoa. Igrač je sa drugom najvećom minutažom u španskoj ekipi. Ima veliku slobodu u napadu, kao uostalom i gotovo svi igrači u rosteru. Ove sezone u svim takmičenjima šutira ukupno sjajnih 45% za tri poena (3,67 šutnute trojke po utakmici). Izuzetno je opasan u kreiranju iz pika, lako dolazi do prostora za šut, i na Zvezdinim bekovima je da probaju da ga "uštopuju". Na poziciji pleja, on praktično klasičnu izmenu nema. Kada on nije na terenu, Trener Bilbaa Puejo koristi razne igrače poput Grimaua da nadoknadi nemanje još jednog klasičnog pleja u svom rosteru. Još jedan pokazatelj da su izuzetno specifična ekipa.

Spolja su izuzetno jaki: Rodžer Grimau, Fran Pilepić, Aleks Mumbru, Dairis Bertans. U ovom kvartetu naveću minutažu troši Aleks Mumbru, koji je ujedno i najbolji strelac ekipe i u španskoj ligi i u Evro kupu. Mumbru je igrač kojeg odlikuje izuzetna snaga i koji može da odigra na obe krilne pozicije. Šuterski je malo manje raspoložen u Evro kupu, ali je i dalje ipak velika pretnja po Zvezdu, jer se radi o možda i najboljem igraču Bilbaoa, iako ima 34 godine. Pored njega, tu je sjajni šuter Dairis Bertans koji kao haubica ove sezone nemilosrdno zatrpava obruč protivnika van linije 6,75. Procenat šuta za 3 poena mu je 41,4% u svim takmičenjima (4,35 šutnutih trojki po utakmici). Uz njih tu su još mladi Fran Pilepić, kojeg se navijači možda sećaju još iz ekipe Širokog. Pilepić ima sasvim zadovoljavajuću sezonu i minutažu, u malo boljem je šuterskom ritmu u španskoj ligi, ali igra na visokom nivou ove sezone i ima ulogu u ovoj ekipi. Tu je i iskusni Grimau koji ovoj ekipi Bilbaoa daje stabilnost i ne troši toliko lopti.

U reketu tu su još: Damir Markota, Gabrijel German, Aksel Ervel i Antanas Kavaliauskas. Ovakva kompozicija unutrašnje linije je izuzetno nezgodna za čuvanje. Pratično svi igrači sposobni su da šutnu za tri poena. Gabrijel German je uz Raula Lopeza i Aleksa Mumbrua glavni igrač ove sezone u španskoj ekipi. Drugi je najbolji strelac i u momentima kada igra na poziciji centra izuzetno je nezgodan za čuvanje, jer ove sezone za 3 poena šutira 37%, što je sasvim zadovoljavajuće za igrača kome nije strano da odigra na poziciji centra. Uz njega tu su još Aksel Ervel i Damir Markota na poziciji krilnog centra. U ovoj ekipi Bilbaoa, dosta je bivših igrača Reala i Barselone koji znaju kako se igraju velike utakmice. Uostalom Ervel je već jednom u dresu Real Madrida igrao u Pioniru ispred Zvezdinih navijača. Kavaliauskas je možda i jedini klasični centar u rotaciji, ali on služi samo za odmaranje visokih igrača. Zvezdin centar Boban Marjanović bi mogao imati velikih problema sa ovom centarskom linijom kakvu ima Bilbao.

Ostatak rostera popunjavaju: Mamadu Samb koji su možda i jedine klasične petice, ali se malo koriste u rotaciji, Zoran Vrkić, hrvatski internacionalac i Serhio Sančez, iskusni 29godišnji španski krilni igrač.

Bilbao igra jednu veoma brzu i efikasnu košarku, ali ima i mana. Ako taj šut za 3 poena stane, nemaju baš neki sjajan rezervni plan. Takođe odlaskom Karmajkla izgubili su na atletici dosta, i skakački su dodatno oslabljeni, iako ni sa njim nisu blistali u tom segmentu. Bilbao nije ekipa protiv koje ne može da se igra, ali im ne treba dozvoliti ni da se razmašu. Pionir će ugostiti jednu od boljih španskih ekipa, i njihov plasman u domaćoj ligi (11. mesto) sakriva pravi potencijal ove ekipe. Navijači će sigurno ispuniti dvoranu Pionir do poslednjeg mesta.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WnBA9nSawQg[/youtube]
Do pobede sa nama ti...
User avatar
Najdoski dr. Ilija
Стара гарда
Posts: 2983
Joined: Sat Mar 16, 2013 4:37 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by Najdoski dr. Ilija »

Надам се да ће наши одржати добар ритам из АБА и да ће нас обрадовати за празник! :ura:
И на небу том на које идем ја, сија моја Звезда Црвена!
garnett
Стара гарда
Posts: 2307
Joined: Wed May 22, 2013 11:37 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by garnett »

vec sam rekao par puta, da ce ovo biti pravi test, dal smo i koliko smo naucili u el...
nije to onaj proslogodisnji bilbao, al je i dalje ekipa visokog renomea...
ekipa u kojoj bukvalno svi sem kavaliaskusa sutiraju za 3, i to ne samo da sutiraju, vec svako od njih moze da veze po nekoliko trojki bez problema, tako da ni jednog trnutka ne sme biti opustanja.. takodje imaju i nekoliko namazanijih igraca od raska(mumbru, ervel, grimau) tako da treba biti krajnje oprezan i ne na sedati na provokacije..
licno ocekujem tesku utakmicu i javlja mi se da ce ih sut ici.. ocekujem da budu zesce napaljeni, pogotovo bertans i pilepic..
opet kaem, bio bi zadovoljan bilo kakvom pobedom, a ne bi se bunio ni da ih dobijemo i sa 20 razlike :mrgreen:
mir boziji, hristos se rodi!
Nolle
Кошаркашки експерт
Posts: 1178
Joined: Tue May 21, 2013 8:47 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by Nolle »

U Evroligi smo loše branili šut za 3 poena, a ovi su dosta dobri u tome. :) Javlja mi se prvo poluvreme u Pioniru protiv Ritasa. Biće kukanja. Moramo da budemo bezobrazni na prenosu lopte (Jaka, Laza i Čarls)

Bobi se neće naigrati protiv ovih, ubiće ga iz rogova. I njega i Raška. Radenović ovo mora da igra na 5. Moraju na 4/5 da se rotiraju Radenović, Simonović, Tadija i Tejić, malo samo Bobi i Raško. Bobi baš nema nikakve šanse kada Gabrijel krene da ga izvlači. Raško i ajde nekako. Bobi ako ne tvori dobro, mora na klupu. Njemu centarska linija uopšte ne odgovara.
User avatar
Ганац
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4719
Joined: Thu May 09, 2013 8:20 am

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by Ганац »

Ja se nadam dobroj poseti i smatram da pobeda ne dolazi u pitanje, jedini problem nam mogu predstvljati njihovi visoki igrači izvlačenjem na šut za tri i dugu dvojku i sporost naše centarske linije, pa tako očekujem da Radenović uzme određenu minutažu na petici a Tadija i Tejić na 4.Na početku utakmice im moramo dati do znanja da su došli da izgube, samo je pitanje sa kojom razlikom, i igrači i mi navijači.

@Nole, preteče me, to je jasno kao dan da moramo igrati sa poktretljivijim igračima na poziciji5.
Moja je krv crvena a put bela,ja sam autentican Ганац.
“Ko zna da ne zna, najviši je; ko misli da zna ograničen je. Ko poznaje svoju ograničenost, nema granica.”
garnett
Стара гарда
Posts: 2307
Joined: Wed May 22, 2013 11:37 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by garnett »

Nolle wrote:U Evroligi smo loše branili šut za 3 poena, a ovi su dosta dobri u tome. :) Javlja mi se prvo poluvreme u Pioniru protiv Ritasa. Biće kukanja. Moramo da budemo bezobrazni na prenosu lopte (Jaka, Laza i Čarls)

Bobi se neće naigrati protiv ovih, ubiće ga iz rogova. I njega i Raška. Radenović ovo mora da igra na 5. Moraju na 4/5 da se rotiraju Radenović, Simonović, Tadija i Tejić, malo samo Bobi i Raško. Bobi baš nema nikakve šanse kada Gabrijel krene da ga izvlači. Raško i ajde nekako. Bobi ako ne tvori dobro, mora na klupu. Njemu centarska linija uopšte ne odgovara.
upravo to, a toga se i najvise bojim.. zato i ne pisem hvalospeve nad onim pobedama protiv igoke u pioniru i slucno... a bilbao je neka sredina evropskog krema...
a sto se tice germana, njega nece moci da isprati ni rasko a kamoli bobi, al cenim da cemo morati da fasujemo jedno 3 trojke, da bi se to skontalo.. al nek bude da ja gresim...
Nolle
Кошаркашки експерт
Posts: 1178
Joined: Tue May 21, 2013 8:47 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by Nolle »

Jedina stvar koju prebacujem Radonjiću, jeste ta što ne koristi Radenovića na 5, nego samo kada mora. To sa Lukom i Tadijom sada može da se igra, pa i sa Tejom na 4. Dobijamo na širini i raznovrsnosti u napadu. Ivan sa posta ume da razigra dosta dobro, pogotovo protiv zone (Lucky će ovde da se složi) i kada oko sebe ima Simona i Đenku (još kad bi Bobi dao ta 2-3 pasa po utamici, ih... :D). Ali cenim da ipak nešto Radonja čuva, čak i te zone za koje ljudi govore da ne voli. Ipak, igra Zvezda zone po potrebi ove sezone. Onu osnovnu 2-3 bar. Znači da se pokušava i trenira to.

Zato kažem, jako na loptu i trčanje u leđa. Da otvorimo jako, da pevamo glasno i da ne znaju gde su. 8-)
garnett
Стара гарда
Posts: 2307
Joined: Wed May 22, 2013 11:37 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by garnett »

inace, imaju masu igraca koji su vec igrali protiv nas, tako da nece biti "iznenadjeni" atmosferom... lopez, mumbru, ervel, markota, pilepic, cak i pomocni im trener, svi su oni igrali protiv nas u pioniru :mrgreen:
ne znam, bas se nekako plasim njihovog suta, nekako uvek odigraju napaljeno protiv nas, oni sto ih publika "pikira".. a sad se ne zna, koga ce publika vise izvizdati... dal bertansa, markotu, pilepica, mumbrua.. ma mrtva trka :mrgreen:
User avatar
Трапа
Члан клуба
Posts: 465
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:55 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by Трапа »

Зна ли неко како иде продаја карата?
lucky#13
Члан клуба
Posts: 1734
Joined: Sun May 26, 2013 7:05 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by lucky#13 »

Nolle wrote:Jedina stvar koju prebacujem Radonjiću, jeste ta što ne koristi Radenovića na 5, nego samo kada mora. To sa Lukom i Tadijom sada može da se igra, pa i sa Tejom na 4. Dobijamo na širini i raznovrsnosti u napadu. Ivan sa posta ume da razigra dosta dobro, pogotovo protiv zone (Lucky će ovde da se složi) i kada oko sebe ima Simona i Đenku (još kad bi Bobi dao ta 2-3 pasa po utamici, ih... :D). Ali cenim da ipak nešto Radonja čuva, čak i te zone za koje ljudi govore da ne voli. Ipak, igra Zvezda zone po potrebi ove sezone. Onu osnovnu 2-3 bar. Znači da se pokušava i trenira to.

Zato kažem, jako na loptu i trčanje u leđa. Da otvorimo jako, da pevamo glasno i da ne znaju gde su. 8-)
I plus moze da brani pik! :D
User avatar
Либурнија
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4659
Joined: Mon Apr 29, 2013 11:10 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by Либурнија »

Морам да признам да сам посматрао Ивана против Игокее и да човјек стварно добро скаче и гради се код скока. И да пик, далеко бољи ту од наше двије петице, поготово од Бобија, што је донекле и нормално
РИБА СМРДИ ОД ГЛАВЕ.

Dennis Rodman: "Ako će igrati Ristić, Jović, Grujić... nije strašno ni da smo 12. na tabeli. Ako će igrati ...... menadžerska TSL sredstva profita, onda svejedno jesmo li šampioni..."
User avatar
dacha od bosne
Тешка џомба
Posts: 8851
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:15 pm
Location: I na Marsu ako treba...

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by dacha od bosne »

Ne volim španske ekipe jer igraju u najjačoj ligi i skoro svaka je premazana sa 100 masti. Ali...dobili smo dva puta Kuću. Pa ako smo mogli Kuću, možemo i Bilbao. Ne interesuje me toliko razlika, koliko je važno samo da pobjedimo.
Ova naša ekipa ima iskustvo koje nosi iz prvog dijela EL i mislim da će to i biti presudno za ovaj meč.
Znači, NAPRED ZVEZDO TEBE VOLIM JAAAA!!!!
Na celom svetu mi je sve, da živim ne mogu bez nje...
User avatar
crazynorth75
Чак и када коса ми оседи
Posts: 9683
Joined: Sat Mar 16, 2013 1:18 pm

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by crazynorth75 »

''“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
User avatar
Banex
Члан клуба
Posts: 1072
Joined: Wed Jun 12, 2013 11:56 pm
Location: Novi Sad

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by Banex »

Sudeći po tome kako smo pregazili Igokeu, po meni bi bilo čudo da izgubimo od španaca. Što kaže Dača, dobili smo i Laboral 2 puta, možemo i ove sigurno u Pioniru ! Većina igrača su ušla u predhodnim utakmicama u dobar ritam i očekujem da potvrde to i sutra. Čak i igrači za koje bi smo mogli da kažemo da su u kanalu (Šilb i Blažič) polako izlaze iz njega. Voleo bi da se pruži veća prilika Dragićeviću čisto da vidimo gde je sa formom kad igra protiv ipak ozbiljnog protivnika.
Generalno gledano, voleo bih da period velikih oscilacija u našoj igri ostane iza nas i da sutra pobedimo maksimalnom angažovanošću i nastavimo seriju dobrih rezultata. A Šilb ako "proradi" ja se ne brinem za ishod meča uopšte ! :D
Moram da se ne složim sa nekima ovde koji pišu da treba sutra igrati sa Simonovićem i Tejićem (???) na petici. To bi po meni izgledalo tragikomično, pa ne igramo protiv raspale Cibone pa da možemo tako da se bahatimo. Bolje i Bobi sa svojim sporijim nogama nego Simonović ili klinac Tejić na nekog prekaljenog centra u njihovoj ekipi !
U svakom slučaju verujem u pobedu, pa čak i bez nekog egala u poslednjim minutima.

SAMO NAPRED ZVEZDO !!!!!!! :zastavaGRB:
"Mladenović vara Liveranija !"
User avatar
Ганац
Чак и када коса ми оседи
Posts: 4719
Joined: Thu May 09, 2013 8:20 am

Re: Crvena zvezda - Bilbao Basket / 1. kolo LAST 32, Euro Cu

Post by Ганац »

Hteo sam samo da vidimo ( i ja sa vama) kako oni razmišljaju, naš odgovor na sve to treba da bude na terenu - rapsodija u crvenom a na tribinama huk.
Last edited by Ганац on Wed Jan 08, 2014 8:55 am, edited 1 time in total.
Moja je krv crvena a put bela,ja sam autentican Ганац.
“Ko zna da ne zna, najviši je; ko misli da zna ograničen je. Ko poznaje svoju ograničenost, nema granica.”
Locked